E Mërkurë, 07.23.2014, 12:36am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 Kursi
 

 
 
 
 
 
 
.:: Focus ::. .:: Hot News ::. .:: Lajme të fundit ::.
BRUKSEL - PA NDONJË MARRËVESHJE PËR BARRIKADAT

E Martë, 07.22.2014, 07:06pm

Bashkimi Evropian ka njoftuar se grupet punuese që janë takuar të marten për çështjen e barrikadave në Mitrovicë janë pajtuar vetëm që të vazhdojnë negociatat gjatë javëve në vijim.

Sipas një komunikate të lëshuar nga zyra e Shefës për Politikë të Jashtme të BE-së, Catherine Ashton thuhet:
RTK IU JEP URDHËR REDAKTORËVE QË TË MOS E NJOHIN ISA MUSTAFËN KRYETAR TË KUVENDIT
  BASHKIMI EVROPIAN - THAÇI TA PRANOJË SE TJETËRKUSH E KA SHUMICËN NË PARLAMENT
  WILLIAMSON NESËR NË ZYRË TË THAÇIT
OBRIE - VAZHDON RACIZMI MAQEDONAS NDAJ SHQIPTARËVE
  ISA MUSTAFA PRANOI URIME NGA SENATORI DOLE DHE DEPUTETI GJERMAN SCHOCKENHOFF
Dole - Mustafa, lider dhe vazhdues i denjë i trashëgimisë Rugoviane
 

LAJMI I FUNDIT
Më shumë
JAHJAGA IU PËRGJIGJET  PARTIVE TË SHUMICËS SË RE PARLAMENTARE - PËRMBAHUNI NGA TRYSNITË POLITIKE

E Martë, 07.22.2014, 06:59pm
LDK-AAK-NISMA: NËSE JAHJAGA NUK E MANDATON HARADINAJN, NE I DREJTOHEMI KUSHTETUESES
GJAKOVA PËRURON SHESHIN 'ALI PODRIMJA' ME BUSTIN E SHKRIMTARIT
RIZA HALIMI URON ZGJEDHJEN E ISA MUSTAFËS KRYEPARLAMENTAR I KOSOVËS
HETIMET E WILLIAMSONIT REZULTOJNË ME AKTAKUZË PËR KRIME LUFTE
LISTA SERBE PRANOI REPUBLIKËN E KOSOVËS - NËNSHKROI DEKLARATËN E BETIMIT
QEVERIA JEP ALARMIN - SHQIPËRIA RREZIKON TË MBETET PA REZERVA UJI
PLAZHI I DURRËSIT, ME CILËSI TË KEQE TË UJIT - JUGU I VENDIT ME CILËSI TË KLASIT A
NJË VIDEO TREGON SI U VRA BIZNESMENI SANTO E SI TË GJITHË IKIN NGA VENDI I NGJARJES
OSBE NË SHQIPËRI KUNDËR PROPOZIMEVE PËR NDRYSHIM TË LIGJIT TË KLD-së
   
OPINONE-EDITORIALE
Më shumë
NËNË TEREZA NË BANJA LUKË
Urat janë më të dobishme dhe më të rëndësishme se kufijtë
Nga UK LUSHI

E Hënë, 07.21.2014, 03:57pm
“Të gjithë sa ishim të ulur në karriget e teatrit të Banja Llukës— boshnjakë, kroatë, serbë, maqedonë dhe


Shënimi ditor
SHËN 8 QERSHORI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Hënë, 07.21.2014, 09:06am
Hashim Thaçi, nëse arrinte ta kuptonte në kohë votën e 8 qershorit 2014, do të kishte pasur mundësinë,MAQEDONIA E SËMURË PO PI ILAÇIN E GABUAR
Nga MENTOR KIKIA

E Djelë, 07.20.2014, 07:05am
Ne shqiptarët kemi histori të trishta me ambasadat dhe pikat e kalimit kufitar. Në përpjekjet tona për të marrë


GJERMANIA ËSHTË WELTMEISTER
Nga ROGER COHEN, New York Times

E Premte, 07.18.2014, 04:38pm
LONDËR - Një komb i ri fitoi Kupën e Botës. Kjo ishte fitorja e parë për një Gjermani të bashkuar, apo njëSHOQATA TË MEDIAS AMERIKANE KRITIKOJNË ASHPËR ADMINISTRATËN OBAMA
Nga FRANK SHKRELI   

E Enjte, 07.17.2014, 10:07pm
Gjatë viteve, kritikë të ndryshëm politikë dhe të tjerë të Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barak Obama,


KUR T'I NDËRSEJNË ANALFABETËT!
Nga GANI MEHMETAJ

E Enjte, 07.17.2014, 02:47pm
Aksionari kryesor i LDK-së, S. Hamiti ma ndërseu argatin e vet të dëgjueshëm L. Hazirin, gjysmëanalfabetin


ALBINI - MË LARG PARIMIT, MË PRANË DOGMËS
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Mërkurë, 07.16.2014, 09:48am
Parimi është një e vërtetë themelore ose synim themelor që shërben si bazë për besim ose veprim. Edhe nëKUSH MUND TA SHPËTOJË LIDHJEN DEMOKRATIKE TË KOSOVËS?
Nga GANI MEHMETAJ

E Mërkurë, 07.16.2014, 07:07am  Lidhja Demokratike e Kosovës është shndërruar në azil pleqsh - të zymtë e grindavecë, ku të rinjtë e ndjejnë
SI U BË PËRZGJEDHJA E KANDIDATËVE TË LDK-së PËR DEPUTETË?
Nga GANI MEHMETAJ

E Martë, 07.15.2014, 05:36am
VARFËRIA DHE ZHVILLIMI NDËR SHQIPTARË
Nga UK LUSHI

E Hënë, 07.14.2014, 05:56pm
Në asnjë libër të profesorëve dhe ekonomistëve më të njohur të planetit nuk kam mundur të gjejISA MUSTAFA IU MBIJETON INTRIGAVE FALË ELEKTORATIT RUGOVIAN DHE EMRAVE TË RINJ!
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

E Hënë, 07.14.2014, 02:19pm
Kundër Isa Mustafës ka nisur një fushatë jo civile, jo qytetare, por sipas stileve që janë aplikuar prejLDK-ja KOMPANI PRIVATE E MATRAPAZËVE POLITIKË! -Sabri Hamiti që i bënte intriga dhe ndërskëmbca Rugovës në gjallje...Sabri Hamiti komisari politik...
Nga GANI MEHMETAJ

E Hënë, 07.14.2014, 07:08am
POLITIKAT IZOLACIONISTE E BËJNË KËRCËNIMIN E TERRORIZMIT EDHE MË TË MADH
Nga RICK PERRY*, Washington Post

E Djelë, 07.13.2014, 07:57am  Si veteran, dhe si guvernator i cili e ka mbështetur vendosjen e trupave të Gardës Kombëtare të
Shënimi ditor
SHËN 8 QERSHORI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ
MAQEDONIA E SËMURË PO PI ILAÇIN E GABUAR
Nga MENTOR KIKIA
GJERMANIA ËSHTË WELTMEISTER
Nga ROGER COHEN, New York Times
SHOQATA TË MEDIAS AMERIKANE KRITIKOJNË ASHPËR ADMINISTRATËN OBAMA
Nga FRANK SHKRELI   
KUR T'I NDËRSEJNË ANALFABETËT!
Nga GANI MEHMETAJ
ALBINI - MË LARG PARIMIT, MË PRANË DOGMËS
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ
KUSH MUND TA SHPËTOJË LIDHJEN DEMOKRATIKE TË KOSOVËS?
Nga GANI MEHMETAJ
SI U BË PËRZGJEDHJA E KANDIDATËVE TË LDK-së PËR DEPUTETË?
Nga GANI MEHMETAJ
VARFËRIA DHE ZHVILLIMI NDËR SHQIPTARË
Nga UK LUSHI
ZVICRA
Më shumë
BAZELI QYTET DHE BAZELI FSHAT - MË 28 SHTATOR VENDOSET PËR BASHKIMIN E DY GJYSMËKANTONEVE
Kush do të jetë kryeqyteti?

E Martë, 07.22.2014, 01:58pm

E cila do të jetë karnevalja kryesore e Kantonit?
Voal-online.ch - Qytetarët e Bazelit do të vendosin më 28 shtator nëse do të krijohet një asamble kushtetuese
XHERDAN SHAQIRI - PERSONAZH I SERISË VIZATIMORE PËR BOTËRORIN 2014

E Djelë, 07.20.2014, 11:01am

PIKU I PUSHIMEVE - NË AGIM KOLONA  13 KILOMETËR E AUTOMJETEVE NË HYRJEN VERIORE TË SHËN GOTARDIT
E Shtunë, 07.19.2014, 07:29am

Voal-online.ch - Si çdo vit edhe këtë fundjavë të tretë të korrikut pushuesit janë vënë në kolonë të gjatë për të
SOCIALISTËT - ZYRIHU TË BËHET ME DY KANTONE
Ideja u hodh në një interpelancë në Këshillin Komunal të Qytetarëve

E Premte, 07.18.2014, 06:48am

Voal-online.ch - Ideja për të krijuar një kanton të Zyrihut Qytet u hodh në një interpelancë nga dy këshilltarë
MË TË PASURIT E BOTËS PARAPËLQEJNË UBS - BANKA ZVICERANE NË KRYE TË KLASIFIKIMIT BOTËROR
E Enjte, 07.17.2014, 03:38pm

Voal-online.ch - UBS mbetet numër një në botë për depozitimin e pasurive më të mëdha të botës. Me një
XHERDAN SHAQIRI - PERSONAZH I SERISË VIZATIMORE PËR BOTËRORIN 2014
PIKU I PUSHIMEVE - NË AGIM KOLONA  13 KILOMETËR E AUTOMJETEVE NË HYRJEN VERIORE TË SHËN GOTARDIT
SOCIALISTËT - ZYRIHU TË BËHET ME DY KANTONE
Ideja u hodh në një interpelancë në Këshillin Komunal të Qytetarëve
MË TË PASURIT E BOTËS PARAPËLQEJNË UBS - BANKA ZVICERANE NË KRYE TË KLASIFIKIMIT BOTËROR
GRUPI MBËSHTETËS I ARLIND LOKAJT - PËRGJIGJA NEGATIVE PËR LEJEN STUDIMORE NUK ËSHTË E ARSYETUAR
XHERDAN SHAQIRI NË TOP 10 GOLASHËNUESIT MË TË MIRË TË BOTËRORIT
SHIRAT E SHUMTË PO KRIJOJNË PROBLEME NË RRJETIN HEKURUDHOR ZVICERAN
ZVICRA DHE SHBA KANË VIZIONE TË PËRBASHKËTA PËR ZHVILLIMET ENERGJITIKE
Bilanc pozitiv i vizitës së minstres Doris Leuthard në Washington e Boston
KOSOVA HUMB NË ZYRIH SFIDËN E PARË ZYRTARE NDËRKOMBËTARE NË BEACH SOCCER (FUTBOLLIN E PLAZHIT)
   
INTERVISTË-PRESS
Më shumë
NJË MUZE PËR SIGURIMIN E SHTETIT - RAMA JEP GODINËN SEKRETE 'SHTËPIA ME GJETHE'

E Martë, 07.22.2014, 08:38pm
PLLAKË PËRKUJTIMORE NË ODËN KU HOLBROOKE TAKOI PËRFAQËSUESIT E UÇK-së
BOTUESI I KADARESË, BUJAR HUDHRI I PËRGJIGJET JORGAQIT - JA E VËRTETA PËR 'MJEGULLAT E TIRANËS' (Intervistë)
KATËR VJET NGA VENDIMI I GJND: PAVARËSIA E KOSOVËS LEGJITIME
FANTAZMA E MILLOSHEVIÇIT E NDJEK PUTININ
Nga BRIAN WHITMORE
DEMOKRACIA APO DOSJET E HAPURA?
Grotesk nga REZART PALLUQI
PERSEKUTIMI I KLERIT KATOLIK, FILIP MAZREKU - VËLLAIN MA VRANË KOMUNISTËT
Nga VELI HAKLAJ, studiues
KADARE - KY ËSHTË ROMANI IM I PARË I VËRTETË, E MOHOVA, DUKEJ I PRAPAMBETUR
DUART E MIA NË NJË PALË PRANGA ME DUART E HASHIM THAÇIT
Opinion nga REXHEP SHAHU
ORFEU QË DOLI NGA NËNTOKA E GLLAMNIKUT
SHQIPTARËT
Më shumë
LAJTHITJET E SHOKUT NASHO!
Nga AGIM BAÇI

E Martë, 07.22.2014, 02:23pm

SKENARI I DËSHTUAR I SHIK-ut!
Nga FAIK KRASNIQI

E Martë, 07.22.2014, 01:42pm

SKENARI I DËSHTUAR I SHIK-ut!
Nga FAIK KRASNIQI
UZURPUESIT 'JA NE, JA ASKUSH' - TEORI ANTIDEMOKRATIKE NË PARLAMENTIN E KOSOVËS!
Nga ASLLAN DIBRANI
KËLMENDASIT NË KROACI OSE SHPËRNGULJA E DYTË 'SERBE'
Nga FAHRI XHARRA
RRETHI I TROPOJËS
Studim nga DODË PROGNI
LETRA PËR MUSTAFA KRUJËN - SI U TORTURUAN E MË PAS U PUSHKATUAN 40 MESHTARËT
Leter e hapur kryetares së bordit për peticionin “Drejtësi Ndërkombëtare për Gratë e Dhunuara gjatë Luftës në Kosovë” Edita Tahirit
Nga AGIM GASHI
GJERMANI FITON TITULLIN E KATËRT ME FINALE DRMATIKE NË RIO DE JANEIRO KUNDËR ARGJENTINËS
Nga ASLLAN DIBRANI
AKADEMIA E MYKUR E TIRANËS
Nga KOLEC TRABOINI
DIJETARËT E HUAJ - VETËM SHQIPTARËT JANË PASARDHËS TË ILIRËVE
   
LAJME NDËRKOMBËTARE
Më shumë
SHBA I PEZULLON FLUTURIMET PËR NË IZRAEL
Një raketë ka rënë një milje pranë aeroportit të Tel Avivit

E Martë, 07.22.2014, 07:39pm

Ushtarë izraelitë në kufi me Gazën (foto: ANSA )
Voal-online.ch - Gjithësejt 121 fëmijë janë vrarë në Gaza pas shpërthimit të krizës (8 korrik) deri më 21
PËR HAMASIN PENGJET JANË ARMË NË KOHË LUFTE
E Martë, 07.22.2014, 02:17pm

PËR HAMASIN PENGJET JANË ARMË NË KOHË LUFTE
UKRAINË - SEPARATISTËT DORËZOJNË KUTITË E ZEZA TË AVIONIT MALAJZIAN
GODITET SPITALI I GAZËS
NË RRIPIN E GAZËS - QINDRA PALESTINEZË TË VRARË
GJERMANIA ASHPËRSON TONIN KUNDËR RUSISË
DITË E PËRGJAKSHME NË GAZA - VDESIN 87 PALESTINEZË DHE 13 USHTARË IZRAELITË
VRITEN 21 ROJE KUFITARE EGJIPTIANE
VAZHDOJNË LUFTIMET NË GAZA
ATMOSFERË ANTIIZRAELITE NË TURQI
POLITIKË
Më shumë
Washington Post - FUNDI I PËRRALLËS RUSE

E Hënë, 07.21.2014, 03:43pm
SCOWCROFT - KERRY NUK MUND T'IA DALË MBANË I VETËM
IRAN - NË RADHË PËR MARRËVESHJE MILIARDËSHE
RUSIA NË BANKËN E TË AKUZUARVE
MËSIME NGA RRËZIMI I MH17
UKRAINË - STUHI ZEMËRIMI KUNDËR MERKELIT
ENDE JO NJË LIGJ PËR FËMIJËT EMIGRANTË
OBAMA, MERKEL - BISEDË PËR BASHKËPUNIM NË FUSHË TË INTELIGJENCËS
JUNCKER KONFIRMOHET SI PRESIDENT I KE-së
EVROPA - JOBUJARE ME REFUGJATËT SIRIANË
   
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
Më shumë
REI - SHQIPTARI QË PO MAHNIT AMERIKËN ME RAKETËN E TIJ TË TENISIT

E Martë, 07.22.2014, 08:33am
ARTISTI QË HUMBI VEPRAT NË LUFTËN E KOSOVËS 'RINGJALLET' NË KANADA
REMITANCAT DUHET ORIENTUAR NË INVESTIME
BLEDI TASKA THOTË SE KA VLORË EDHE NË BOSTON
New York Times - PETRIT HALILAJ REFLEKTON TË KALUARËN E KOSOVËS
BRAZIL 2014 - NJË SHQIPTAR I ZVICRËS IA JEP SHKËLQIMIN E FUNDIT KUPËS SË BOTËS
ITALI - NJË SHQIPTARE MINISTRE LOKALE PËR PUNËT SOCIALE
GJYKATA EVROPIANE E DREJTËSISË - I KUNDËRLIGJSHËM PROVIMI I GJERMANISHTES PËR BASHKËSHORTËT
DASHURIA PA KUSHTE E SHPRESA YMERIT
CEREMONI BETIMI PËR SHTETASIT E RINJ AMERIKANË
PERSONAZH
Më shumë
PRESIDENTI OBAMA TAKON EKUPIAZHIN E APOLLO 11 - NË 45 VJETORIN E ZBARKIMIT NË HËNË
Obama - Na kanë mësuar të ëndërrojmë

E Martë, 07.22.2014, 07:55pm

Voal-online.ch - WASHINGTON, 22 KORRIK - Presidenti amerikan Barack Obama ka pritur në Shtëpinë e
CLINTON - HILLARY NUK ËSHTË KËSHILLUAR ME MUA PËR GARËN PRESIDENCIALE
E Martë, 07.22.2014, 03:22pm

VDIQ KARL ALBRECHT - BASHKËTHEMELUESI I DYQANEVE ALDI
E Martë, 07.22.2014, 09:01am

SAVCHENKO ËSHTË ZËNË DHE ËSHTË DËRGUAR ME DHUNË NË RUSI
E Martë, 07.22.2014, 08:27am

NJË GAZETAR QË NDIKON NË REFORMËN E EMIGRACIONIT
E Djelë, 07.20.2014, 09:33am

CLINTON - HILLARY NUK ËSHTË KËSHILLUAR ME MUA PËR GARËN PRESIDENCIALE
VDIQ KARL ALBRECHT - BASHKËTHEMELUESI I DYQANEVE ALDI
SAVCHENKO ËSHTË ZËNË DHE ËSHTË DËRGUAR ME DHUNË NË RUSI
NJË GAZETAR QË NDIKON NË REFORMËN E EMIGRACIONIT
BERLUSKONI NË GJYKATË - KRONOLOGJI
DITA E NELSON MANDELËS
HIDHET POSHTË VENDIMI PËR DËNIMIN E BERLUSCONIT
'LA MILVA' I MBUSH 75 VJET
ZGJEDHJA E JEAN CLAUDE JUNCKER - 'MAKINERI KOMPROMISI'
   
ART KULTURË
Më shumë
BIBLA
(Ali Podrimjes)
Nga SABIT GECAJ

E Martë, 07.22.2014, 03:16pm
Fjalë pa shtëpi

pa strehë nuk ka
kur Ti je aty


ARITHMETIKË E THJESHTË
Nga SINAN KËRPAÇI

E Martë, 07.22.2014, 03:02pm
Për të gjetur moshen tënde kur të rashë në gjurmë
më duhet të pjestoj tani moshën time me tre
me një veprim arithmetike pjestimi pa mbetje,
të mbërrijë te mosha kur u ngjitesha pemëve si ketër


ÇLIROMI DUART
Nga PABLO NERUDA

E Martë, 07.22.2014, 08:16am
Çliromi duart e mia
dhe zemrën, çliromi!
Lermi gishtat të bredhin
përmes shtigjeve të trupit tënd


VETËM NJË DITË...
Nga SEJDI BERISHA

E Martë, 07.22.2014, 08:08am
Një ditë
Pa letër as laps
Vetëm me vargun tim
Në zemër e në shpirt


FRYMËMARRJA IME
Nga RITA SALIU

E Hënë, 07.21.2014, 08:04pm
Hap një derë kujtimi
Hyj dhomë më dhomë si në ëndërr
Pastaj fle se lodhem duke vështruar
Zgjohem e shoh


REFUGJATI
Nga MAHMOUD DARWISH

E Hënë, 07.21.2014, 02:23pm
E kanë prangosur gojën e tij
dhe ia kanë lidhur duart në gurin e të vdekurve.
I kanë thënë: "Vrasës!",
ia kanë hequr ushqimin, veshjet, flamujt LANDUSH, MË THIRRI NËNA
Nga ROLAND GJOZA

E Hënë, 07.21.2014, 10:51am
landush, më thirri nëna
85 ajo
62 unë
më thërriste ende me përkëdhelkën e fëminisëMIQËSI DRURËSH
Nga JAHO MARGJEKA

E Hënë, 07.21.2014, 10:19am
Në pamundësi për t’u përqafuar
Drejt njëri-tjetrit zgjatin degët – duar.
Për çdo vjeshtë kur shi bie
Shkundin gjethet në shenjë miqësie


LAKURIQESIA E SE VERTETES
Nga PAUL ELUARD

E Djelë, 07.20.2014, 10:53am
Unë mirë e di.
Dëshpërimi krahë nuk ka,
Po ashtu dashuria

ARITHMETIKË E THJESHTË
Nga SINAN KËRPAÇI
ÇLIROMI DUART
Nga PABLO NERUDA
VETËM NJË DITË...
Nga SEJDI BERISHA
FRYMËMARRJA IME
Nga RITA SALIU
REFUGJATI
Nga MAHMOUD DARWISH
LANDUSH, MË THIRRI NËNA
Nga ROLAND GJOZA
MIQËSI DRURËSH
Nga JAHO MARGJEKA
LAKURIQESIA E SE VERTETES
Nga PAUL ELUARD
PRANIA E PËRJETSHME
Nga PEDRO SALINAS
DOSSIER
Më shumë
Histori - Çfarë ka ndodhur më 21 korrik?
356 para erës së re - TEMPULLI I DIANËS NË EFES U SHKATËRRUA NGA NJË ZJARRVËNIE

E Martë, 07.22.2014, 09:05am
PARADA E 45 VJETORIT TË HOPIT GJIGANT - NEIL A ARMSTRONG ËSHTË NJERIU I PARË QË E SHKELI HËNËN
GJERMANIA PËRKUJTON QËNDRESËN KUNDËR HITLERIT
Histori - Çfarë ka ndodhur më 20 korrik?
356 para erës së re - LINDI ALEKSANDRI I MADH
Histori - Çfarë ka ndodhur më 19 korrik?
360 para erës së re - PLATONI SHKRUAN DIALOGJET E TIJ ME TIMAEUN DHE KRITIAN
FOTOGALERI ANTOLOGJI - NEIL ARMSTRONG U VARROS NË OQEANIN ATLANTIK
70 VJET NGA ATENTATI KUNDËR HITLERIT
Histori - Çfarë ka ndodhur më 18 korrik?
390 para erës së re - LUFTRAT GALO-ROMAKE, HUMBJE E USHTRISË ROMAKE
 Histori - Çfarë ka ndodhur më 17 korrik?
180 - DYMBËDHJETË BANORË TË SKILLIUMIT NË AFRIKËN E VERIUT EKZEKUTOHEN NGA PERANDORI AURELIUS PSE ISHIN TË KRISHTERË
Histori - Çfarë ka ndodhur më 16 korrik?
622 - FILLIMI I KALENDARIT ISLAMIK - DITA KUR PROFETI MUHAMET IKËN NGA MEKA PËR NË MEDINË
   
KËNDI I SHKRIMTARIT
Më shumë
UNË DHE HEMINGWAY
Nga MARLENE DIETRICH

E Martë, 07.22.2014, 07:58am
FADIL KRAJA NË PANTEONIN E SHQIPTARISË
Nga ARJAN SUKNIQI
DASHURIA JO GJITHMONË E DËGJON ZËRIN TONË
Cikël poetik nga FRANCESCO PETRARCA (20 korrik 1304 - 19 korrik 1374)
Shqipëroi: ELIDA BUÇPAPAJ
SULEJMAN MATO - SI U ANULUA MBLEDHJA E LIDHJES KU DO TË LINÇOHEJ KADAREJA (Intervistë)
JANË CA QË GABOHEN
Poezi nga ELIDA BUÇPAPAJ
ALPHONSE DE LAMARTIN DHE DE RADA
Nga MOIKOM ZEQO
DO FLEJË MES LULEVE
Haiku nga ADEM ZAPLLUZHA
TRUPI IM ME TAKON MUA
Tregim nga KLEO LATI
IK E IK NËPËR ZHAPOKIKË
Tregim nga PËRPARIM HYSI
SILUETA TË PROFILIT NË IKJE
- Mbi krijimtarinë poetike të Kolec Traboinit-
Nga ANTON GOJÇAJ, Podgoricë
HOLLYWOOD
Më shumë
VDIQ AKTORI JAMES GARNER

E Djelë, 07.20.2014, 02:34pm
VDIQ MUZIKANTI MË JETËGJATË I JAZZ-it
GJATË NJË TURNEU NË ZVICËR - NDËRRON JETË LEGJENDA E KITARËS JOHNY WINTER
DOKUMENTARI 'CITIZEN KOCH'
VDIQ TOMMY RAMONE - BATERISTI I 'THE RAMONES'
WATSON - AMBASADORE E VULLNETIT TË MIRË E OKB-së
GARTH BROOKS SHKAKTON POLEMIKA NË IRLANDË
LAMTUMIRË LOUIS ZAMPERINI - HEROI I FUNDIT I ANGELINA JOLIE
Protagonisti i vërtetë i 'Unbrokën' vdiq nga pneumonia në moshën 97 vjeçare
KEATON E DOUGLAS PËR HERË TË PARË BASHKË NË NJË SHESH XHIRIMI
ZBULOHET RINIA E ERRËT E ANGELINA JOLIE
   
AFORIZMA
Më shumë
AFORIZMA NGA ZINEDINE ZIDANE (Zinedin Zidan, lindur më 23 qershor 1972)

E Premte, 07.04.2014, 10:49am

Voal-online.ch - 4 KORRIK - Muzika ishte e rëndësishme. Futbolli ishte muzikë e lehtë.
Kjo më ka frymëzuar shumë - ishte babai im ai që na mësoi ne se një emigrant duhet të punojë sa dyfishi i gjithë të tjerëve, dhe se ai nuk duhet të dorëzohet kurrë.
Jeta është plot me keqardhje, por nuk ia vlen të shikosh prapa.
E vetmja gjë e rëndësishme që kam për të thënë është se babai im kurrë nuk luftoi kundër vendit të tij
AFORIZMA NGA EDSON ARANTES DO NASCIMENTO - PELE (Edson Arantes do Nashimento - Pele, lindur më 23 tetor 1940)

AFORIZMA NGA EDSON ARANTES DO NASCIMENTO - PELE (Edson Arantes do Nashimento - Pele, lindur më 23 tetor 1940)
AFORIZMA NGA FRANZ BECKENBAUER (Franc Bekenbauer, lindur më 11 shtator 1945)
AFORIZMA NGA DIEGO ARMANDO MARADONA (Lindur më 30 tetor 1960)
AFORIZMA NGA JOHAN CRUIJFF (Johan Krujf, 25 prill 1947)
AFORIZMA NGA TRUMAN CAPOTE (Truman Kapot, 1924-1984)
AFORIZMA NGA CHARLES BUKOWSKI (Çarls Bukovski, 1920-1994)
AFORIZMA NGA THOMAS AQUINAS (Tomas Akuini, 1225-1274)
AFORIZMA NGA POETESHA MAYA ANGELOU (Maja Enxhëlou, lindur më 4 Prill 1928 në St.Louis, Missuri, SHBA)
AFORIZMA TË FAMSHME PËR DASHURINË
GOSSIPE
Më shumë
JUSTIN BIEBER MORI DY VITE DËNIM ME KUSHT PËR GJUAJTJE ME VEZË

E Premte, 07.11.2014, 08:46am

Voal-online.ch - LOS ANGELES (Reuters) - Pop stari Justin Bieber nuk e kundërshtoi akuzën për
BIHTERI PA FAT EDHE NË JETËN REALE - I FEJUARI ANULON MARTESËN
E Djelë, 07.06.2014, 05:55pm

BLEONA QERETI - GANIT DO T'I SHKOJ NË DASMË, KAM 5 VJET QË FLE VETËM
BIHTERI PA FAT EDHE NË JETËN REALE - I FEJUARI ANULON MARTESËN
BLEONA QERETI - GANIT DO T'I SHKOJ NË DASMË, KAM 5 VJET QË FLE VETËM
IRINA SHAYK ANKOHET - MË OFROHEN VETËM ROLE TË NEVERITSHME
ANTONIO BANDERAS NË LIDHJE ME SHARON STONE?
ANXHELA MARTINI - SI TENTUAN TË MË RRËMBENIN NË SHQIPËRI
RITA ORA GJITHNJË MË E PANDALSHME
ELIZA DUSHKU NDAHET NGA I DASHURI
STEWART NË BETEJË GJYQËSORE ME RIVERS
LONDËR - KATE MOSS SHERR PËR BASHKËSHORTIN ME LINDSAY LOHAN
   
SPORT
Më shumë
NDËRRON JETË FUTBOLLISTI GJERMAN - PAS NJË 'LUFTE' ME DEPRESIONIN

E Djelë, 07.20.2014, 02:30pm

NEYMAR RISHFAQET ME TË FEJUARËN
E Djelë, 07.20.2014, 02:15pm

Voal-online.ch - 20 KORRIK - Neymar u rishfaq në publik me të fejuarën Bruna Marquezine, pas dëmtimit
NEYMAR RISHFAQET ME TË FEJUARËN
BLATTER I VË KUPËS SË BOTËS NOTËN 9,25 NGA 10 TË MUNDSHME
SCOLARI JEP DORËHEQJEN - NUK DO TË JETË MË TRAINER I BRAZILIT
GJERMANIA GATI PËR FINALEN E FINALEVE
NDIHMUAN PADREJTËSISHT QË VANESSA-MAE TË MARRË PJESË NË OLIMPIADË, PEZULLOHEN
NEYMAR SIMPATIZON ARGJENTINËN KUNDËR GJERMANISË
LEBRON JAMES RIKTHEHET TEK CLEVELAND
BRAZIL - ARRATISET KREU I PARTNERIT TË FIFA-s
FRANCË - TRUPI I ALNPINISTIT U GJET PAS 32 VITESH
 
::| Kalendari
Korrik 2014  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
 
VOAL
[Shko lart]