E Shtunë, 11.16.2019, 02:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » SHQIPTARËT
 

Senati italian ratifikon Protokollin e Shqipërisë në Nato&l
E Hënë, 12.22.2008, 09:20pm (GMT+1)

22 dhjetor Voal-online – Sot pasdite Senati i Italisë ratifikoi në unanimitet të plotë protokollin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Pas ratifikimit të këtij protokolli nga Dhoma e Deputetëve, edhe anëtarët e Senatit italian dhanë njëherësh votën e tyre pro anëtarësimit të Shqipërisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Me këtë rast Kryetarja e Parlamentit zonja Jozefina Topalli I drejtonte një letër  Kryetarit të Senatit Italian, Renato Schifani, duke e falenderuar për angazhimin e tij personal, duke bërë të mundur që procesi i ratifikimit të përmbyllej brenda kalendarit të ngjeshur të punimeve të këtij viti. Në emër të Kuvendit të Shqipërisë, Kryetarja e Kuvendit shprehu mirënjohjen për senatorët italianë,  për miqësinë dhe besimin e tyre ndaj përpjekjeve të Shqipërisë për të merituar anëtarësimin në NATO. Për Kryetaren e Kuvendit fakti që Italia është në grupin e parë të vendeve që ratifikuan këtë protokoll është një tregues i përkrahjes së vazhdueshme që ky vend mik i ka dhënë Shqipërisë në rrugën e saj të integrimit euro-atlantik.  Kjo votë unanime, sipas autoriteteve shqiptare, “është shenjë e mbështetjes së plotë për Shqipërinë që ajo të rreshtohet si anëtare me të drejta të plota të NATO-s, krah vendeve të tjera të kësaj familjeje, me të cilët ndan të njëjtat vlera të lirisë dhe demokracisë”.

 
Rating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2019  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]