E Djelë, 12.08.2019, 11:27pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » SHQIPTARËT
 
Emri i rrugës do të jetë Xhorxh W. Bush
E Enjte, 12.25.2008, 11:22am (GMT+1)

(Voal-online)- Në shenjë falenderimi për përkushtimin dhe përkrahjen e pashoqe që ia ka dhënë Kosovës, Qeveria e Kosovës propozoi në mbledhjen e qeverisë që një rrugë kryesore në qendër të kryeqytetit të vendit, Prishtinë, të mbajë emrin e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Xhorxh W. Bush. Në të njëjtën mbledhje Qeveria e Kosovës mori vendimin për të financuar ndërtimin dhe vendosjen e bustit të ish Presidentit amerikan Bill Klinton. Me këto vendime të qeverisë së saj, Kosova shpreh edhe një herë mirënjohjen dhe respektin për ndihmën tejet vendimtare që Shtetet e Bashkuara ia kanë dhënë Kosovës. Emrin e ish-presidentit Bill Clinton e mban edhe një bulevard kryesor në Prishtinë. Bill Clinton bëri luftën, ndërsa Xhorxh W.Bush i dha pavarësinë Kosovës.
Rating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]