E Enjte, 11.14.2019, 12:20pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » SHQIPTARËT
 
Në 10 vjetorin e vrasjes në Prishtinë u përkujtua gazetari dhe publicisti Enver Maloku
E Djelë, 01.11.2009, 03:47pm (GMT+1)

Voal-online - Sot në Teatrin Kombëtar, nën përkujdesjen e presidentit Sejdiu, në 10 vjetroin e vrasjes u përkujtua gazetarit dhe publicistit të shquar, Enver Maloku. Me këtë rast presidenti Sejdiu i dhuroi familjes Maloku "Medaljen e Artë të Pavarësisë", me të cilën Enver Malokun e kishte dekoruar në vitin 2004 presidenti Ibrahim Rugova. Puna e Enver Malokut, si gazetar dhe publicist, për 20 vite më radhë ishte një fitore e madhe për Kosovën në fushën e informimit” tha sot kryetari i Kosovës Fatmir Sejdiu, në akademisë përkujtimore. “Ishte një fitore në fushën informimit sepse e vërteta e Kosovës u njohë në botë e atillë siç ishte ne realitet. Ishte fitore diplomatike sepse për herë të parë në historinë e Kosovës bota perëndimore e demokratike u rreshtua përkrah vullnetit tonë politik e kombëtar për liri demokraci, duke e demaskuar njëherë e mirë propagandën agresive të Millosheviqit kundër vendit tonë”, ka thënë presidenti Sejdiu. Me këtë rast presidenti Sejdiu i dorëzoi familjes Maloku "Medaljen Artë të Pavarësisë" me të cilën Enver Malokun e kishte dekoruar në vitin 2004 presidenti Ibrahim Rugova.  “Unë sot kam nderin e veçantë që ketë medalje të i’a japë familjes Maloku e cila, ashtu si të gjithë ne që e njohëm dhe e deshëm këtë gazetar të madh të Kosovës dhe botës shqiptare, duhet të jetë krenare që pati në mesin e saj një njëri të tillë”, Enver Maloku u vra pabesisht në një atentat ende të pandriçuar në Prishtinë, më 11 janar të vitit 1999.
Rating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2019  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]