E Martë, 11.12.2019, 04:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » HOLLYWOOD
 
Kate Winslet triumfon duke fituar në një natë dy çmime Golden Globes
E Hënë, 01.12.2009, 08:36am (GMT+1)

Kate Winslet mbeti gati pa frymë, si fituesja e parë e në natën e së Djelës kur u shpërndanë çmimet Golden Globes, që janë si një paradhomë e çmimeve Oskar. Ajo mori çmimin Golden Globe si aktorja më e mire jo për rol kryesor në filmin The Reader. Por s’do të mjaftohej me kaq, sepse do të fitonte një çmim të dytë si aktorja më e mire për rol kryesor në filmin dramë Revolutionary Road.
Sipas vlerësimit të Asosacionit të Shtypit të Huaj në Hollywood Foreign Press  Winslet bashkë me , Mickey Rourke, Colin Farrell, Sally Hawkins,  Heath Ledger, ishin aktorët që fituan në kategoritë e filmit.
Kur dëgjoi që shqiptuan emrin e saj si fituese,
Winslet u ngrit mes lotësh të shkonte në skenë për trofenë e çmimit. Atje filloi që të përmendte emrat e kandidateve për çmimin si aktorja më e mire për rol kryesor, duke i marrë në mbrojtje dhe vlerësuar. Përmendi Anne Hathaway emrin e Angelina Jolie një moment e harroi prej emocioneve, përmendi Meryl Streep dhe Kristin Scott Thomas, dhe pastaj perms lotëve tha falenderimet e saj.

 "Leo," tha ajo, duke iu drejtuar Leonardo DiCaprio-s me të cilin interpreton në film, ashtu siç kishte interpretuar tek Titanik, 13 vite më parë. “Unë jam shumë e lumtur që qendroj këtu dhe prej këtej të të them ty se dua, dhe që kam 13 vjet që të dua”
Ajo gjithashtu e falenderoi bashkëshortin e saj Sam Mendes, që është edhe regjizori tek  Revolutionary Road, duke i zgjedhur atë dhe DiCaprio për rolet kryesore në filmin e tij.
Mickey Rourke – mori çmimin Golden Globe si aktori më i mire për rol kryesor në filmin The Wrestler.

Filmat më të mire që morën Golden Globes ishin Slumdog Millionaire, që është një lloj versioni i filmit Who Wants to Be a Millionaire. Ky film mori çmim edhe për regjinë më të mire, regjisor i tij është Danny Boyle, po ashtu mori Golden Globe edhe për temën më origjinale dhe për skenarin më të mire.
Alec Baldwin, mori Golden Globe si aktori më i mire në serialin e komedisë në NBC 30 Rock. Ai falenderoi krijuesin dhe aktoren me të cilin ai interpreton . Ai gjithashtu falenderoi edhe të bijën Ireland, "që e bën që të qeshë aq shumë kur është në shtëpi." Golden Globe mori edhe Heath Ledger, pas vdekjes për rolin e tij tek The Dark Knight . Ndersa Brad Pitt dhe Angelina Jolie, të dy kandiduar për Golden Globe por nuk fituan, gjatë gjithë ceremonies që u mbajt në Sallën Ndërkombëtare të Ballove  në Beverly Hilton Hotel tregonin një kujdes të posaçëm për njëri-tjetrin.

 

Më poshtë po japim listen e Golden Globe

 

Për Filmin më të mirë - Drama

The Curious Case of Benjamin Button

Frost/Nixon

The Reader

Revolutionary Road

FITUESI Slumdog Millionaire

 

Aktorja më e mire- Film - Drama

Anne Hathaway, Rachel Getting Married

Angelina Jolie, Changeling

Meryl Streep, Doubt

Kristin Scott Thomas, I've Loved You So Long

FITUESJA: Kate Winslet, Revolutionary Road

 

Best Actor – Motion Picture – Drama

Leonardo DiCaprio, Revolutionary Road

Frank Langella, Frost/Nixon

Sean Penn, Milk

Brad Pitt, The Curious Case of Benjamin Button

WINNER Mickey Rourke, The Wrestler

 

Fimi më i mire – Komedi ose Mjuzikëll

Burn After Reading

Happy-Go-Lucky

In Bruges

Mamma Mia!

FITUESI Vicky Cristina Barcelona

 

Aktorja më e mirë – Film – Komedi ose Mjuzikëll

Rebecca Hall, Vicky Cristina Barcelona

FITUESJA Sally Hawkins Happy-Go-Lucky

Frances McDormand, Burn After Reading

Meryl Streep, Mamma Mia!

Emma Thompson, Last Chance Harvey

 

Aktori më i mire – Film- Komedi ose Mjuzikëll

Javier Bardem, Vicky Cristina Barcelona

FITUESI: Colin Farrell, In Bruges

James Franco, Pineapple Express

Brendan Gleeson, In Bruges

Dustin Hoffman, Last Chance Harvey

 

Akorja më e mire për rol jo kryesor

Amy Adams, Doubt

Penelope Cruz, Vicky Cristina Barcelona

Viola Davis, Doubt

Marisa Tomei, The Wrestler

FITUESJA Kate Winslet, The Reader

 

Aktori më i mire  për rol jo kryesor

Tom Cruise, Tropic Thunder

Robert Downey Jr., Tropic Thunder

Ralph Fiennes, The Duchess

Philip Seymour Hoffman, Doubt

FITUESIHeath Ledger, The Dark Knight

 

Filmi më i mire i animuar

Bolt

Kung Fu Panda

FITUESI WALL-E

 

TV

Seriali më i mire Televiziv - Dramë

Dexter

House

In Treatment

FITUESI Mad Men

True Blood

 

Aktorja më e mire në Serial Televiziv – Film Dramë

Sally Field, Brothers & Sisters

Mariska Hargitay, Law & Order: Special Victims Unit

January Jones, Mad Men

FITUESJA Anna Paquin, True Blood

Kyra Sedgwick, The Closer

 

Aktori më i mire në Serial Televiziv - Film Dramë

FITUESI Gabriel Byrne, In Treatment

Michael C. Hall, Dexter

Jon Hamm, Mad Men

Hugh Laurie, House

Jonathan Rhys Meyers, The Tudors

 

Seriali më i mire Televiziv Best – Komedi ose Mjuzikëll

FITUESI 30 Rock

Californication

Entourage

The Office

Weeds

 

Aktorja më e mire në Serial Televiziv – Komedi ose Mjuzikëll

Christina Applegate, Samantha Who?

America Ferrera, Ugly Betty

FITUESJA Tina Fey, 30 Rock

Debra Messing, The Starter Wife

Mary-Louise Parker, Weeds

 

Aktori më i mire në Serial Televiziv- Komedi ose Mjuzikëll

FITUESI Alec Baldwin, 30 Rock

Steve Carell, The Office

Kevin Connolly, Entourage

David Duchovny, Californication

Tony Shalhoub, Monk

 

Elida BuçpapajRating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2019  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]