E Mërkurë, 10.16.2019, 04:58am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » SHQIPTARËT
 
Gjykata e Apelit vendos: Lulëzim Basha është i pafajshëm
E Hënë, 02.02.2009, 02:30pm (GMT+1)

Gjykata e Apelit në Tiranë vendos: Lulëzim Basha është i pafajshëm

 

2 shkurt, Voal-online – Sot Gjykata e Apelit e Tiranës vendosi duke lënë në fuqi vendimin e gjykatës së Shkallës së Parë ndaj ish-ministrit të Transporteve, sot ministër i Jashtëm, Lulëzim Basha.

Ky vendim ka ardhur pas akuzave të Prokurorisë së Përgjithshme ndaj tij “për shpërdorim detyre” dhe “favorizim në tendera publikë”, të cilat lidhen me projektin gjigant të rrugës Durrës-Kukës.

Procesi në Gjykatën e Apelit u shty për shkak të mungesës së Ministrit të Jashtëm që ishte pjesëmarrës në Forumin Ekonomik të Davosit. Lulëzim Basha kishte njoftuar në mënyrë zyrtare se nuk mund të paraqitej për atëë seancë, pasi gjendej jashtë vendit në një angazhim diplomatik të parashikuar. Ish-ministri i Transporteve Lulzim Basha akuzohet se në bashkëpunim me ish-drejtorin juridik të këtij dikasteri Andi Toma ka abuzuar me fondet e lëvruara për ndërtimin e segmentit Rrëshen-Kalimash, pjesë e Durrës-Kukës.

Vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë, ishte marrë nga gjyqtarja Fatmira Hajdari e cila e kishte  lehtësuar atë nga ato akuza, duke i cilësuar si të padrejta e në këtë mënyrë. Vendimi i gjykates Hajdari tani përforcohet edhe nga vendimi i Gjykatës së Apelit.
Rating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2019  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 

 
VOAL
[Shko lart]