E Shtunë, 09.26.2020, 03:41am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » LAJME NDËRKOMBËTARE
 
Izraelitët sot votojnë në zgjedhjet parlamentare
E Martë, 02.10.2009, 03:03pm (GMT+1)

Evropa e Lirë - Në Izrael sot po mbahen zgjedhet e përgjithshme. Fushata parazgjedhore ishte nën hijen e luftës së Izraelit kundër militantëve palestinezë në Rripin e Gazës në muajin janar. Hulumtimet e opinionit flasin për një garë të ngushtë ndërmjet partisë opozitare Likud të ish kryeministrit Benjamin Netanyahu, dhe partisë në pushtet Kadima të prirë nga ministrja e Jashtme, Tzipi Livni. Duke hedhur votën e tij, Netanyahu shprehu bindjen se izraelitët të cilët duan "drejtim të ri", do të duhej të mbështesnin partinë e tij Likud. Livni ndërkaq u tha zgjedhësve që të mos votojnë "nga zhgënjimi" por me shpresën. Rreth 5.3 milionë izraelitë në afro 9 mijë vendvotime do të votojnë për të zgjedhur 120 përfaqësuesit e tyre. Kryeministri në largim Ehud Olmert u tërhoq në shtator pas një skandali për korrupcion./Voal-online
Rating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]