E Hënë, 12.09.2019, 12:10am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » SHQIPTARËT
 
Brukseli tërheq vërejtjen rreth thirrjeve për djegien e pikave kufitare në veri të Kosovës
E Shtunë, 02.14.2009, 09:51am (GMT+1)

Zyrtarët e Bashkimit Evropian janë të shqetësuar me thirrjet që i bëjnë serbët e veriut të vendit për djegien e sërishme të pikave kufitare në veriun e Kosovës. “Këtë lloj apeli ne nuk mund ta quajmë konstruktivitet dhe natyrisht se e konsiderojmë si plotësisht të papranueshëm”, thanë zyrtarët e BE-së, duke potencuar sërish se Brukseli është gjithnjë kundër thirrjeve për dhunë.

 

RTK -Zyrtarët e BE-së gjithnjë iu bëjnë ftesë të gjithëve në Kosovë që të përmbahen nga dhuna, ftesë kjo që sipas tyre, i drejtohet si shumicës, ashtu edhe pakicës. Në këtë rrafsh rikujtohen autoritetet e Beogradit se gjithnjë nga ata kërkohet konstruktivitet në lidhje me çështjen e Kosovës.
Evropianët gjithashtu me brengosje kanë përcjelle nismat nga Beogradi të cilat kishin të bëjnë me mbajtjen e seancës së Parlamentit të Serbisë në veriun e Kosovës, në Mitrovicë. Merret vesh se nga kryeqendra evropiane janë dërguar mesazhet se një veprim i këtillë nuk do të pranohej mirë në Bruksel.
Sipas burimeve jozyrtare edhe komisioneri evropian për zgjerim Olli Rehn, gjatë takimit të djeshëm me liderët serbë, e ka ngritur këtë çështje dhe i ka paralajmëruar ata se bartja e deputetëve të parlamentit nga Beogradi në Mitrovicë, nuk do të ishte veprim i mençur.Rating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]