E Premte, 09.25.2020, 05:05am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
 
Arkivi » LAJME NDËRKOMBËTARE
 
Stipe Mesiq: S'duhet lejuar shkëputjen e Republikës Serbe të Bosnjës
E Martë, 02.24.2009, 12:31pm (GMT+1)

Evropa e Lirë: Presidenti kroat, Stjepan Mesiq ka deklaruar se bashkësia ndërkombëtare nuk duhet të lejojë daljen e Republikës Serbe nga Bosnja dhe Hercegovina. Mesiq i ka bërë këto komente pas deklaratës së kryeministirt të Republikës Serbe, Millorad Dodik për shkëputjen e kësaj republike nga Bosnjë e Hercegovina. Presidenti kroat ka tërhequr vëretjen se nuk duhet lejuar askujt që të shkëputet nga Bosnja dhe Hercegovina, sepse, siç ka thënë ai , ky vend gjithmonë ka qenë një entitet dhe asnjë hërë nuk ka pasur kurrëfar autonomie brenda Bosnjës e Hercegovinës. Mesiq ka tërhequr vëretjen se në luftën e kaluar ka ndodhur pastrimi etnik gjë që tani në Republikën Serbe jetojnë vetëm 8 për qind e kroatëve dhe boshnjakëve, ndërsa para luftës ka pasur 48 për qind të tyre. Voal-online.
Rating (Votes: )   
      Printo


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]