E Martë, 08.04.2020, 08:47am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA MALCOLM X (Malkolm Iks, 1925-1965)
E Premte, 10.14.2011, 12:44pm (GMT+1)

Voal-online 14 tetor - Një njeri që qëndron për asgjë, do të bjerë për asgjë.

Ji paqësor, ji i sjellshëm, bindju ligjit, respekto gjithkënd, por në qoftë se dikush e vë dorën e tij mbi ty, dërgoje atë në varreza.

Arsimi është pasaportë për të ardhmen, sepse e nesërmja iu përket atyre që përgatiten për të sot.

Unë jam për dhunë, nëse jodhunë do të thotë që ne të vazhdojmë shtyrjen e një zgjidhjeje për problemin e zezakëve amerikanë vetëm për të shmangur dhunën.

Unë besoj në një fe që beson në lirinë. Çdo herë që kam për të pranuar një fe që nuk do të më lejonte të luftoj në një betejë për popullin tim, unë them në ferr ajo fe.

Unë besoj në qeniet njerëzore, dhe se të gjitha qeniet njerëzore duhet të respektohen si të tilla, pavarësisht nga ngjyra e tyre.

Unë nuk e quaj atë as dhunë kur është në vetëmbrojtje; unë e quaj atë një zgjuarsi.

Unë jam për të vërtetën, pavarësisht se kush e tregon atë. Unë jam për drejtësi, pavarësisht se kush është për ose kundër.

Nëse ju nuk do të qëndroni për diçka, ju do të bini për asgjë.

Nëse nuk keni ndonjë kritikë, ka të ngjarë që të mos keni sukses.

Nëse ju nuk jeni gati për të vdekur për të, hiqeni fjalën "liri" nga fjalori juaj.

Në të gjitha veprat tona, vlera e duhur dhe respekti për kohën e përcakton suksesin ose dështimin.

Alma Mater ime ishte libri, një bibliotekë e mirë... Unë mund të shpenzoja pjesën e mbetur të jetës duke lexuar, ashtu të kënaqja kuriozitetin tim.

Askush nuk mund t'ju japë lirinë. Askush nuk mund t'ju japë barazinë apo drejtësinë, apo ndonjë gjë. Nëse ju jeni një njeri, merreni atë.

Jodhuna është e mirë për aq kohë sa ajo punon.

Pushtetit në mbrojtje të lirisë është më i madh se sa pushtet në emër të tiranisë dhe shtypjes.

Fuqia nuk bën kurrë asnjë hap prapa, por vetëm përballë fuqisë më të madhe.

Pengimi nuk është në rënie.

E ardhmja iu përket atyre që përgatiten për të sot.

Revolucioni i Zi është i kontrolluar nga liberalët dinakë të bardhë, nga vetë qeveria. Por Revolucioni Zi është i kontrolluar vetëm nga Perëndia.

Nuk ka më mirë se kundërshtia. Çdo humbje, çdo thyerje, çdo rënie, përmban farën e tij, mësimin e vet se si të përmirësosh veprimin tënd herën tjetër.

E vërteta është në anën e të shtypurve.

Pa shkollë, ju nuk keni ku të shkoni askund në këtë botë.

Ju nuk mund të nxirrni ligje të mira - ato vijnë vetëm nëpërmjet shkollimit.

Ju nuk mund të ndani paqen nga liria, sepse askush nuk mund të jetë në paqe nëse ai nuk e ka lirinë e tij.

Ju nuk duhet të jetë një burrë që të luftoni për liri. E gjitha që ju duhet të bëni është të jeni një qenie inteligjente njerëzore.

Ju më tregoni një kapitalist, dhe unë do t'ju tregoj një shushunjë.


Ju nuk mendohet të jeni kaq të verbër me patriotizmin sa të mos mund të përballeni me realitetin. E gabuara është e gabuar, pavarësisht se kush e thotë atë.

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA JAMES MADISON (Xhejms Medison, 1751-1836) (10.09.2011)
AFORIZMA NGA JEAN-BAPTIST POQUELIN - MOLIERE (Zhan Baptist Pokëlën - Molieri, 1622-1673) (09.28.2011)
AFORIZMA NGA KATE MOSS (Keit Mos, 1974) (09.17.2011)
AFORIZMA NGA THOMAS MANN (Tomas Man, 1875-1955) (09.09.2011)
AFORIZMA NGA MARILYN MONROE (Merilin Monroe, 1926-1992) (08.30.2011)
AFORIZMA (I) TË PROFETIT MUHAMET (570-632) (08.22.2011)
AFORIZMA TË NDRYSHME ANONIME DHE AUTORIALE (08.17.2011)
AFORIZMA NGA NICCOLO MACHIAVELLI (Nikolo Makiaveli, 1469-1527) (08.05.2011)
AFORIZMA NGA ABRAHAM LINCOLN (Abraham Linkoln, 1809-1865) (07.13.2011)
AFORIZMA NGA MARTIN LUTHER (Martin Luter, 1483-1546) (07.03.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]