E Mërkurë, 08.05.2020, 11:02pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA GABRIEL GARCIA MARQUEZ (Gabriel Garsia Markes, 1927-17 Prill 2014)
E Hënë, 10.24.2011, 08:05am (GMT+1)

Voal-online 24 tetor - Një burrë e di se kur po plaket, sepse ai fillon të duket si i ati i tij.

Një person nuk vdes kur duhet, por kur mund.

Gjithmonë mbani mend se gjëja më e rëndësishme në një martesë të mirë nuk është lumturia, por stabiliteti.

Një burrë në moshë të re është një bashkëshort i mirë, por një burrë i keq.

Çdo gjë që hyn në gojën time duket se më trash mua, çdo gjë që del nga goja ime më shqetëson mua.

Trillimi u shpik në ditën kur Jonas mbërriti në shtëpi dhe i tha gruas së tij se ishte vonuar tri ditë për shkak se kishte qenë gëlltitur nga një balenë.

Ai që pret më shumë mund të arrijë pak.

Unë nuk besoj në Zot, por kam frikë prej Tij.

Në qoftë se Perëndia nuk do të pushonte dielën, do të kishte pasur kohë për të përfunduar botën.

Nuk ka ilaç të kurojë atë që kuron lumturia.

Vjen gjithmonë mëngjesi dhe jeta ne na jep prapë mundësi t'i bëjmë gjërat si duhet.

Ajo që ka rëndësi në jetë nuk është ajo që të ka ndodhur, por ajo që ti kujton dhe si e kujton atë.

Një mik i vërtetë është ai që nuk ta lëshon kurrë dorën dhe të prek zemrën.

Kur të vdes, të vetmen keqardhje do ta kem është nëse në vdekje nuk do të ekzistojë më dashuria.

E nesërmja nuk është e sigurt për askënd, i ri apo i vjetër. Sonte mund të jetë e fundit herë që i shikon njerëzit që do. Prandaj mos prit, bëje sot sepse e nesërmja nuk vjen kurrë.

Injeksionet janë gjëja më e mirë e shpikur ndonjëherë për t'i ushqyer mjekët.


Nuk është e vërtetë që njerëzit ndalen së ndjekuri ëndrrat, ngaqë plaken; ata plaken ngaqë ndalen së ndjekuri ëndrrat.

Nevoja e ka fytyrën e një qeni.


Jo, jo nuk jam i pasur. Unë jam një njeri i varfër me të holla, çka nuk është e njëjta gjë.


Askush nuk i meriton lotët e tu, por ai që i meriton ata, nuk do të të bëjë të qash.

Nevoja ka fytyrën e qenit.

Ajo zbuloi me kënaqësi të madhe se njeriu nuk i do fëmijët e tij vetëm sepse ata janë fëmijët e tij, por për shkak të miqësisë së krijuar duke i rritur ata.


Kujtesa e zemrës e eliminon të keqen dhe e madhëron të mirën.

Ai që pret gjatë, mund të fitojë pak.

Në gazetari vetëm një fakt i rremë, e vë në dyshim të gjithë punën e bërë, ndërsa në fiksion vetëm një fakt i vërtetë e legjitimon të gjithë punën e bërë

Interpretimi i realitetit tonë nëpërmjet modeleve tona e jo nëpërmjet nesh, shërben vetëm për të na bërë gjithnjë e më të panjohur, kurrë më pak të lirë, gjithnjë e më të vetmuar.

Problemi me martesën është se ajo përfundon çdo natë pas së bëri dashuri, dhe duhet të rindërtohet çdo mëngjes para ngrënies së mëngjesit.

Në fund të fundit, letërsia nuk është tjetër vetëm se zdrukthtari. Me të dyja ju keni punë me realitetin, me një material po aq të vështirë sa druri.

Ajo që ka rëndësi në jetë nuk është ajo që ndodh me ju, por çfarë ju kujtohet dhe si ju kujtohet ajo.

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA MATA HARI (1876-1917) (10.22.2011)
AFORIZMA NGA MALCOLM X (Malkolm Iks, 1925-1965) (10.14.2011)
AFORIZMA NGA JAMES MADISON (Xhejms Medison, 1751-1836) (10.09.2011)
AFORIZMA NGA JEAN-BAPTIST POQUELIN - MOLIERE (Zhan Baptist Pokëlën - Molieri, 1622-1673) (09.28.2011)
AFORIZMA NGA KATE MOSS (Keit Mos, 1974) (09.17.2011)
AFORIZMA NGA THOMAS MANN (Tomas Man, 1875-1955) (09.09.2011)
AFORIZMA NGA MARILYN MONROE (Merilin Monroe, 1926-1992) (08.30.2011)
AFORIZMA (I) TË PROFETIT MUHAMET (570-632) (08.22.2011)
AFORIZMA TË NDRYSHME ANONIME DHE AUTORIALE (08.17.2011)
AFORIZMA NGA NICCOLO MACHIAVELLI (Nikolo Makiaveli, 1469-1527) (08.05.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]