E Martë, 08.04.2020, 10:07am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA RUPERT MURDOCH (Rupert Mardoh, 1931)
E Shtunë, 10.29.2011, 01:26pm (GMT+1)

Voal-online 29 tetor - CNN është vazhdimisht tejet në të majtë, nëse shikoni emisionet e tij, në gjithçka që transmeton. Ato nuk duan të thonë diçka. Ato duan vetëm të theksojnë.

Unë mund të shkojnë në restorante dhe një tavolinë të tërë do të ngrihet dhe të më nderojë nëse më njohin mua, sepse ata e duan Fox News. Diku tjetër - ose madje edhe në të njëjtin vend - njerëzit do të kthejnë kokën në anën tjetër.

Unë mendoj se një gazetë duhet të jetë provokuese, të bëjë rrëmujë, por ju nuk mund ta bëni këtë në televizion. Është krejt tjetërgjë.


Unë përpiqet për të mbajtur kontakt me të dhënat ... Unë gjithashtu shikonj në produktin e përditshëm. Kjo nuk do të thotë që të ndërhyj, por është e rëndësishme herë pas here për të treguar aftësinë e të qenit i përfshir. Kjo tregon se po e kuptoj se çfarë po ndodh.

Unë jam një katalizator për ndryshim. Nuk mund të jesh një i huaj dhe të jesh i suksesshëm mbi 30 vjet pa lënë një sasi të caktuar të indeve dëshmi aty diku rrotull.


Unë jam një përzierje e çuditshme e kureshtje së nënës sime; babait im, i cili u rrit si i biri i një prifti në një familje prezbiteriane, i cili kishte një ndjenjë të madhe të detyrës dhe të përgjegjësisë; dhe babait të nënës sime, i cili ishte gjithmonë në telashe me borxhet e kumarit.

Unë nuk jam një konservator. Unë kam besuar në tregjet e lira dhe tek qeveria më pak, por jo deri në pikën e të qënit një libertarian.

Unë nuk jam duke kërkuar për një trashëgimi, dhe kritikëve kurrë nuk do t'u mbyllet goja. Unë kam rreth 50 vjet veprimtari. Kur ju jeni një katalizator për ndryshim, ju bëni armiq - dhe unë jam krenar për ato që kam arritur.

Për t'i motivuar njerëzit, ju duhet të angazhoni mendjet dhe zemrat e tyre. Unë i motivoj njerëzit, unë shpresoj, për shembull, se duke pasur ide produktive i bën të tjerët të ndjehen të përfshirë.

Është një shpifje të thonë se unë i përdor gazetat e mia në mbështetje të interesave të tjera të mia të biznesit. Fakti është se unë nuk kam arritur ndonjë interes tjetër të biznesit.

Gazetarët duhet ta mendojnë për veten si njerëz jashtë ndërmarrjes, dhe pronarët nuk mund të jetë shumë të shqetësuar për atë që ata kanë thënë në klubet e vendit të tyre.

Pjesa më e madhe e asaj që pranohet si cilësi në televizionin britanik është jo më shumë se një reflektim i elitës të ngushtë e cila e kontrollon atë dhe ka menduar gjithmonë se shijet e saj ishin sinonim me cilësinë.

Shqetësimi im për New York Times është se ajo e mori pozitën e vetme si një gazetë e përfaqësimit të interesave të përgjithshme kombëtare. Pra të tjerët të mbledhin thërrimet që lë ajo. Ajo ka një ndikim të madh. Dhe ne do të duam ta sfidojmë atë.

Askush nuk do të jetë në gjendje të veprojë pa një argumentim në shkencat bazë. Gjuha do të jetë e dobishme, edhe sepse anglishtja po bëhet gjithnjë e më tepër ndërkombëtare. Dhe udhëtimi. Ju duhet të keni një qëndrim global.

Reputacioni ynë është më i rëndësishëm se sa qindra milionë dollarët e fundit.


Për sa kohë që unë mund të qëndroj mendërisht vigjilent - vrojtues, kureshtar - Unë dua të mbaj rolin tim. Unë e dua gruan time dhe fëmijët e mi, por unë nuk dua të vërtitem në shtëpi me ata. Ne shkojmë në safaris dhe shohim gjëra të tilla. Unë mund ta bëj atë rol për nja dy javë në vit. Por unë nuk jam ende gati për të ndaluar, për të vdekur.

Dikush foli për shkrimin e një autobiografi rreth gjashtë apo shtatë vjet më parë. Dhe unë u thashë se do të përpiqem. Ne folëm në një magnetofon, dhe pas nja dy muajsh, thashë: në ferr me të. Rashë keq në depresion. Ajo ishte si të thuash: 'Ky është fundi. " Unë kam qenë më i interesuar në çfarë po vinte të nesërmen, ose javën e ardhshme.

Dollari ndalon tek ai djalë që nënshkruan çeqe.

Bota po ndryshon shumë shpejt. E madhja nuk do t'i mundë të voglat më. Do të jetë e shpejta ajo që do të mund të ngadaltën.


Ka aq shumë mdia tani me internetin dhe kaq e lehtë për të filluar një gazetë apo një revistë, jane miliona zëra dhe njerëzit duan që të dëgjohen.

Ne kemi filluar lojën tonë të jashtëzakonshme. Ne do të shesim lajmet tona të biznesit dhe informacionin në shtyp, ne do të shesim atë për këdo që ka një sistem kabllor, dhe ne do të shesim atë në Web.

Kur dëgjoj diçka të gabuar, unë këmbëngul për të vënë drejtësi.

Ju nuk mund të ndërtoni një shoqëri të fortë me një shumë të komisioneve dhe një bord që duhet të konsultohet në çdo hap. Ju duhet të jeni në gjendje të merrni vendime në kokën tuaj.

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA DEMI MOORE (Demi Mur, 1962) (10.27.2011)
AFORIZMA NGA GABRIEL GARCIA MARQUEZ (Gabriel Garsia Markes, 1927-17 Prill 2014) (10.24.2011)
AFORIZMA NGA MATA HARI (1876-1917) (10.22.2011)
AFORIZMA NGA MALCOLM X (Malkolm Iks, 1925-1965) (10.14.2011)
AFORIZMA NGA JAMES MADISON (Xhejms Medison, 1751-1836) (10.09.2011)
AFORIZMA NGA JEAN-BAPTIST POQUELIN - MOLIERE (Zhan Baptist Pokëlën - Molieri, 1622-1673) (09.28.2011)
AFORIZMA NGA KATE MOSS (Keit Mos, 1974) (09.17.2011)
AFORIZMA NGA THOMAS MANN (Tomas Man, 1875-1955) (09.09.2011)
AFORIZMA NGA MARILYN MONROE (Merilin Monroe, 1926-1992) (08.30.2011)
AFORIZMA (I) TË PROFETIT MUHAMET (570-632) (08.22.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]