E Shtunë, 08.08.2020, 06:48pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA PABLO NERUDA (1904-1973)
E Mërkurë, 12.14.2011, 04:02pm (GMT+1)

Voal-online, 14 dhjetor - Një fëmijë që nuk luan, nuk është fëmijë, por burri që nuk luan, e ka humbur përgjithmonë fëmijën që jetonte benda tij dhe i cili do t'i mungojë tmerrësisht.

Dhe një nga një netët midis qyteteve tona të ndara janë bashkuar në natën që na bashkon ne.

Unë u rrita në këtë qytet, poezia ime lindi midis kodrës dhe lumit, ajo e mori zërin e saj nga shiu, dhe si pema ajo u rrit në pyje.

Dua të bëj me ty atë që pranvera e sapoardhur bën me qershitë.

Dashuria është e shkurtër, ta harrosh duhet aq shumë kohë.

Paqja bëhet poezi ashtu si mielli bëhet bukë.

Librat që ju ndihmojnë më shumë janë ato për të cilët mendoni më shumë. Mënyra më e rëndë për të mësuar është ajo e të lexuarit të kollajshëm; por një libër i madh që vjen nga një mendimtar i madh është një anije e mendimit, një thellësi e përbërë nga e vërteta dhe bukuria.

Ti mund t'i kositësh të gjitha lulet, por nuk mund ta ndalosh pranverën së ardhuri.

Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA KIM NOVAK (1933) (11.17.2011)
AFORIZMA NGA ROBERT DE NIRO (1943) (10.31.2011)
AFORIZMA NGA RUPERT MURDOCH (Rupert Mardoh, 1931) (10.29.2011)
AFORIZMA NGA DEMI MOORE (Demi Mur, 1962) (10.27.2011)
AFORIZMA NGA GABRIEL GARCIA MARQUEZ (Gabriel Garsia Markes, 1927-17 Prill 2014) (10.24.2011)
AFORIZMA NGA MATA HARI (1876-1917) (10.22.2011)
AFORIZMA NGA MALCOLM X (Malkolm Iks, 1925-1965) (10.14.2011)
AFORIZMA NGA JAMES MADISON (Xhejms Medison, 1751-1836) (10.09.2011)
AFORIZMA NGA JEAN-BAPTIST POQUELIN - MOLIERE (Zhan Baptist Pokëlën - Molieri, 1622-1673) (09.28.2011)
AFORIZMA NGA KATE MOSS (Keit Mos, 1974) (09.17.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]