E Mërkurë, 12.02.2020, 03:58am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA TË THEOPHILE GAUTIER (Teofil Gotjé, 1811-1976)
E Hënë, 09.06.2010, 04:40pm (GMT+1)

Voal-online 6 shtator-Macja mund të jetë mikesha jote, por kurrë skllavja jote.

Ai njeri që nuk ka botën e tij të brendshme për ta përkthyer, nuk është artist.

Arti është bukuria, zbulimi i përjetëshëm i hollësisë, zgjedhja e fjalëve, përkujdesja e jashtëzakonshme e krijimit.

Librat pasojnë moralin, nuk i pason morali librat.

Shansi është pseudonimi i Zotit kur ai nuk dëshiron të nënshkruajë.

Sytë janë aq transparentë sa nëpërmjet tyre shihet shpirti.

Jam një njeri për të cilin bota e jashtme ekziston.

Jam një nga ata për të cilët tepria është nevojë.

Unë kam lindur për të udhëtuar dhe për të shkruar vargje.

Morrat e kritikës janë si morrat e trupit, të cilët i rrënojnë trupat që të jetojnë vetë.

Është e vështirë ta arrish miqësinë e një maceje. Ajo është një kafshë filozofike... e tillë që nuk i dhuron ndjenjat e saj me mendjelehtësi.

Fjala poet në kuptimin e parë do të thotë bërës: asnjë gjë që nuk është bërë mirë, nuk ekziston.

Të dashurosh do të thotë të admirosh me zemër; të admirosh do të thotë të dashurosh me mendje.

Ajo që unë shkruaj nuk bën për vajzat e vogla.

Po, vepra del më e bukur prej materialeve që i rezistojnë procesit, si vargu, mermeri, allçia dhe llaku./Elida Buçpapaj

Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (1)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA TË NËNË TEREZËS (26 gusht 1910 - 5 shtator 1997) (08.30.2010)
AFORIZMA TË GALILEO GALILEIT (1564- 1642) (08.12.2010)
AFORIZMA NGA CLARK GABLE (Klark Gejbëll, 1901-1960) (08.08.2010)
AFORIZMA NGA VINCENT VAN GOGH (Vinsent Van Gog, 1853-1890) (08.01.2010)
AFORIZMA NGA LADY GAGA (Lindur më 28 mars 1986)< (07.17.2010)
AFORIZMA NGA RICHARD GERE (Riçard Gir, lindur më 1949) (06.26.2010)
AFORIZMA NGA GRAHAM GREENE (Graham Grin, 1904-1991) (06.13.2010)
AFORIZMA NGA AVA GARDNER (1922-1990) (06.05.2010)
AFORIZMA NGA JOHANN WOLFGANG GOETHE (JOHAN VOFLGANG GËTE, 1749-1832) (05.30.2010)
AFORIZMA NGA CHARLES DE GAULLE (SHARL DE GOL, 1890-18970) (05.21.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 

 
VOAL
[Shko lart]