E Shtunë, 05.30.2020, 03:21pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
KUJTESA POETIKE NË LETËRSI
Nga RRUSTEM GECI

E Shtunë, 12.14.2013, 03:57pm (GMT+1)Shpirti i një libri është ideja
entuziazmi poetik i të qënit
individualiteti natyrore i artit
dhe honi i dramave njerëzore

Përjashta dëgjohen rraparume
edhe librat pyesin si njerëzizit
cilët lexues do të na lexojnë
dhe cilët do të na vlersojnë

Ata që do ta meritojnë librin
forcën e fjalës në poezi, janë
lexuesit e palindur, ata do dinë
ta gjejnë çelësin e së ardhmes

Edhe në periudha “çmendish”
poeti e lexuesi s´do të lejojnë
që veprat poetike të shkilen
nga mediokrit pa hare e moshë

poezi nga libri " Jeta në letër "

RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
JO DASHURIA NUK KA VDEKURNga ROBERT DESNOS (12.13.2013)
RRUGA QË U KA HUMBUR NJERËZVE NË PYLLNga SKËNDER BUÇPAPAJ (12.13.2013)
BALADË PËR XHIXHILENËNga THANI NAQO (12.12.2013)
SHTËPIA NUK RËNKON MËNga ALDA MERINI (12.12.2013)
AKUSH S’MË BINDETNga FASLLI HALITI (12.12.2013)
JETA IMENga ADEM ZAPLLUZHA (12.11.2013)
NJERIU DHE DETINga CHARLES BAUDELAIRE (12.11.2013)
PARDESYBARDHËTNga EDMOND SHALLVARI (12.11.2013)
NIKAJ-MËRTURINga GJON MARKOKAJ (12.11.2013)
IM ATËNga CHARLES BUKOWSKI (12.11.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]