E Premte, 10.30.2020, 02:13am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
KUR U SHFAQ POETI NË LULËZIM
Nga WALT WHITMAN

E Shtunë, 12.14.2013, 05:17pm (GMT+1) 

Kur u shfaq poeti në lulëzimin e fuqive krijuesese,
U gëzua Natyra (lumturi e lëmuar asnjanëse, me gjithë
panoramat e veta, natë e ditë), dhe thirri: Ai është imi:
Po këtu ngriti zërin e vet shpirti i njeriut, xheloz, krenar i
papajtueshëm:

Jo: ai është imi, vetëm imi.

Atëherë poeti, në lulëzimin e fuqive krijuese, qëndroi midis
të dyve dhe i mori për dore,
Dhe ja kështu qëndron ai sot e gjithmonë, shkrirës,
bashkonjës, duke i mbajtur fort për dore,
Dhe kurrë nuk do t’i lëshojë gjersa t’i pajtojë,
Gjersa, me ngazëllim, të mos i ketë shkrirë plotësisht.
Përktheu: SKËNDER LUARASI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VDEKJA E DYTË E GJERGJIT*Nga ABDULLAH KONUSHEVCI (12.14.2013)
KUJTESA POETIKE NË LETËRSINga RRUSTEM GECI (12.14.2013)
JO DASHURIA NUK KA VDEKURNga ROBERT DESNOS (12.13.2013)
RRUGA QË U KA HUMBUR NJERËZVE NË PYLLNga SKËNDER BUÇPAPAJ (12.13.2013)
BALADË PËR XHIXHILENËNga THANI NAQO (12.12.2013)
SHTËPIA NUK RËNKON MËNga ALDA MERINI (12.12.2013)
AKUSH S’MË BINDETNga FASLLI HALITI (12.12.2013)
JETA IMENga ADEM ZAPLLUZHA (12.11.2013)
NJERIU DHE DETINga CHARLES BAUDELAIRE (12.11.2013)
PARDESYBARDHËTNga EDMOND SHALLVARI (12.11.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]