E Shtunë, 10.24.2020, 03:33am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
DIBËR
Nga VEHBI SKËNDERI

E Shtunë, 12.14.2013, 05:30pm (GMT+1)


Kalldrëmet gur më gur, si shkronjëza në libër.
Mure, shtëpi të gurta.
Libër me këngë lufte e mendime të urta.

Dibër!

Në mars të ngrohin shirat, që sjell nga deti Drini dhe erërat e buta.
Të than acari i dimrit, që fryn plot mllef Radika.
Mijëra herë u dogje e u grive me thika.

Dibër! Dibër!

Në Korab vajton një fyell, në Drin cicron një pipëz.

Nuk vdes Elez Isufi, që shkjau e vrau nga prita.
Nuk vdes Elez Isufi, se kurrë nuk mposhtet Dibra!
E ku janë bunkerët, bedenat e fortesat
Që s'i mposht Elezi?

Dibër!

Mbi kalldrëmet e tua unë lexova në libër
Për herë të parë legjendat.

Dibër!
--
Nga libri "Bëjmë sikur", 1995
VEHBI SKËNDERI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KUR U SHFAQ POETI NË LULËZIMNga WALT WHITMAN (12.14.2013)
VDEKJA E DYTË E GJERGJIT*Nga ABDULLAH KONUSHEVCI (12.14.2013)
KUJTESA POETIKE NË LETËRSINga RRUSTEM GECI (12.14.2013)
JO DASHURIA NUK KA VDEKURNga ROBERT DESNOS (12.13.2013)
RRUGA QË U KA HUMBUR NJERËZVE NË PYLLNga SKËNDER BUÇPAPAJ (12.13.2013)
BALADË PËR XHIXHILENËNga THANI NAQO (12.12.2013)
SHTËPIA NUK RËNKON MËNga ALDA MERINI (12.12.2013)
AKUSH S’MË BINDETNga FASLLI HALITI (12.12.2013)
JETA IMENga ADEM ZAPLLUZHA (12.11.2013)
NJERIU DHE DETINga CHARLES BAUDELAIRE (12.11.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]