E Hënë, 09.21.2020, 07:34pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MALLI
Nga ADEM ZAPLLUZHA

E Djelë, 12.15.2013, 03:37pm (GMT+1)


Kur më merr malli për atdhe
Dal në xhade
Dhe dëgjoj
Trokëllimën e egër të kalit
Dhe pikëllimin e një nate të largët
Para meje si fantazmat
E pakapshme
Paraqiten plepat
Me shijen
E barit të kositur
Nga fytyrat e arkivoleve
Mbinë disa fjalë
Si lulet e kristalta
Këputen kornizat e ikonave
Kur qajnë fëmijët
Ky mall gojëkyçur
Po e tejkalon durimin tej njerëzor
Dhe po rënkon
Si gjëmë deti
Nga një dhembje e pashuar
ADEM ZAPLLUZHA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ARMIKUNga CHARLES BAUDELAIRE (12.15.2013)
NË DY BRIGJENga SINAN KËRPAÇI (12.14.2013)
DIBËRNga VEHBI SKËNDERI (12.14.2013)
KUR U SHFAQ POETI NË LULËZIMNga WALT WHITMAN (12.14.2013)
VDEKJA E DYTË E GJERGJIT*Nga ABDULLAH KONUSHEVCI (12.14.2013)
KUJTESA POETIKE NË LETËRSINga RRUSTEM GECI (12.14.2013)
JO DASHURIA NUK KA VDEKURNga ROBERT DESNOS (12.13.2013)
RRUGA QË U KA HUMBUR NJERËZVE NË PYLLNga SKËNDER BUÇPAPAJ (12.13.2013)
BALADË PËR XHIXHILENËNga THANI NAQO (12.12.2013)
SHTËPIA NUK RËNKON MËNga ALDA MERINI (12.12.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]