E Hënë, 09.21.2020, 08:20pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MOTRËS
 - Në PragMartesë-
Nga DRITA LUSHI

E Hënë, 12.16.2013, 05:42pm (GMT+1)

          …!
Teksa ndonjë lot i ngrohtë
do të rrëshqasë në faqe,
Mos e fshij;
Është lezeti i kësaj dasme.

…!
Bija  të një babai,
Që ndonse ëngjëll në qiell
Shpirti i tij, rrugën na ndriçon si diell.
 

Bija të një nëne fjalëpakë
Stoike e të mirë,
Shembull ynë më i dlirë!

Motra të dy vëllezërve,
Djem t’bukur e azganë,
Që krah  i patëm gjithmonë.

Me mijëra inde dhe fije
Të lidhura unë e ti, motra ime.
Fije, ëndërrash dhe dashurie.

Orët veshur janë e ndrijnë margaritar
E Ditët shkëlqejnë  nga vezullimi yt nuse.
K’të  dimër, ti po na e kthen behar.

Teksa ndonjë lot i ngrohtë
do të rrëshqasë në faqe,
Mos e fshij;
Është lezeti i kësaj dasme.
 

Në të bardha për pak ditë
Ti si Yll do të ndrish.
Si pajë të japim veç uratën tonë:
Një qiell lumturi, shumë, shumëfish.
                 --------------
-Per ZSh-në, më 15 Dhjetor 2013, Shqipëri-
DRITA LUSHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KOHËT E EMIGRACIONIT-Ose, nga politika tek muzika -(Fletë ditari, në martesën e Vendimit me znj Shijaku, NJ, 26 Maj, 2007)Nga ZEQIR LUSHAJ (12.15.2013)
ZEMRA QË QESHNga CHARLES BUKOWSKI (12.15.2013)
MELODI E KËPUTUNNga MIGJENI (12.15.2013)
MALLINga ADEM ZAPLLUZHA (12.15.2013)
ARMIKUNga CHARLES BAUDELAIRE (12.15.2013)
NË DY BRIGJENga SINAN KËRPAÇI (12.14.2013)
DIBËRNga VEHBI SKËNDERI (12.14.2013)
KUR U SHFAQ POETI NË LULËZIMNga WALT WHITMAN (12.14.2013)
VDEKJA E DYTË E GJERGJIT*Nga ABDULLAH KONUSHEVCI (12.14.2013)
KUJTESA POETIKE NË LETËRSINga RRUSTEM GECI (12.14.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]