E Enjte, 11.26.2020, 07:10am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
DITËT AS S'FLAKEN E AS S'MBLIDHEN
Nga PABLO NERUDA

E Mërkurë, 12.10.2014, 03:10pm (GMT+1)Ditët as s'flaken e as s'mblidhen, janë bletë
që nga ëmbëlsia digjen apo nga thumb'
i vet marrin inat: gara vazhdon,
venë e vinë në rrugën nga dhimbja në mjaltë.
Jo, rrjeta e viteve nuk shthurret: rrjetë s'ka.
Jo s'bien pikë pikë nga një lumë: lumë s'ka.
Në dy gjysma ëndra jetën s'e ndan,
as veprimin, as qetësinë, as virtytin:
me një gur jeta ngjan, një lëvizje e vetme,
një mal zjarri që jehon mbi çdo gjethe,
një shigjetë, vetem një, ngadalë që leviz, metal
që lart e poshtë digjet ne kockat e tua e s'ndal.
Përktheu: EMIL ASDURIAN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ËNDËRR E PASHË VALBONËNNga TAHIR BEZHANI (12.10.2014)
PËRKTHYESIKushtuar Afrim KoçitNga SINAN KËRPAÇI (12.07.2014)
KA ENDE DASHURINga DRITA LUSHI (12.06.2014)
PRANË MURIT TË NJË SHTËPIENga YEHUDA AMICHAI (12.05.2014)
PRAP PO QAN FLAMURI I GJERGJITNga AGIM GASHI (12.01.2014)
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (12.01.2014)
LAMTUMIRË SOCIALIZËM!Nga SULEJMAN MATO (11.29.2014)
BABAI NËN BARRËN E MOSHËS KUJTONTE NGJYRËN KUQ E ZINga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
KUR TË JETË E BASHKUAR KOSOVË, ÇAMËRI E SHQIPËRIA DO T'JU THEM ME FAT PAVARËSIA!Nga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
URIME PËR DITËN E FLAMURITNga AGIM GASHI (11.27.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]