E Shtunë, 07.04.2020, 02:22am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
SE PASURI ATDHEU S'JEP
Nga SULEJMAN MATO

E Shtunë, 12.13.2014, 10:04am (GMT+1)Nëse kërkon të ikësh, ik,
s’të mbajnë dot dy pleq të shuar.
Kjo tokë e varfër me ty ish,
pa ty dhjetëfish më e shkretuar.

Shtëpitë e vjetra lart në brinjë,
lyer me hënë të praruar,
ullinjtë pleq në suferinë
kuisin mall të patreguar.

Anijes hipi dhe lundro,
në detra rrihu me stuhinë,
nga lestrigonet mos u frikso,
as nga sirenat po të prinë.

Ky fati yt i zi, i zi,
dy pleq i le ne errësirë.
Në brigje të huaja s’pret njeri,
pret toka jote zëmërngrirë.

E di.Një ditë do kthehesh prap.
shpirtthyer dhe i zvetnuar.
Se pasuri atdheu s’jep,
Jep mend dhe mall të përvëluar.
SULEJMAN MATO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LETËR ZOTITNga PËRPARIM HYSI (12.11.2014)
O UJK QË NA HA TË GJITHËVENga SINAN KËRPAÇI (12.11.2014)
DITA E VERËSNga MARY OLIVER (12.10.2014)
KU MBETI NDERI E DASHURIANga AGIM GASHI (12.10.2014)
LEJLEKUNga DRITËRO AGOLLI (12.10.2014)
DITËT AS S'FLAKEN E AS S'MBLIDHENNga PABLO NERUDA (12.10.2014)
ËNDËRR E PASHË VALBONËNNga TAHIR BEZHANI (12.10.2014)
PËRKTHYESIKushtuar Afrim KoçitNga SINAN KËRPAÇI (12.07.2014)
KA ENDE DASHURINga DRITA LUSHI (12.06.2014)
PRANË MURIT TË NJË SHTËPIENga YEHUDA AMICHAI (12.05.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]