E Mërkurë, 06.03.2020, 12:28am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
LOTËT E ÇAMIT
poezi nga libri "Heroika"
Nga RRUSTEM GECI

E Premte, 12.19.2014, 12:59pm (GMT+1)Shqiptarët e mërguar në botë
me vuajtje e bëmë këtë jetë
i këputur, i degëdisur, i huaj
mërgimi çdo ditë më vret!

Këtu jam që kur isha tre vjeç
Tiranën thuaja se nuk e njoh
kam lexuar për bukuritë tuaja
për fushat dhe për malet atje

Plot ishin murtajat që na ranë
me grusht e me tramundanë
Shqipërinë e kam zemër,xhan
mendja më vete, në Tiranë!

Tokë floriri është Çamëria
e fortë është ëndrra e çamit
kur trai nëpër det dremitet
dhe çami me çamen puthen!...

Mosha s´më lë të kapi largësi
Neve po na i përtërinë emrat
për ata që e kuptojnë mallin
degën e thyer.., era e thanë!...

Rustem Geci, Bursë, Turqi, 1994
RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
POETINga SULEJMAN MATO (12.18.2014)
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*Nga ZEQIR LUSHAJ (12.17.2014)
SA JAM KËTUNga PABLO NERUDA (12.17.2014)
VENDI KU KEMI TË DREJTËNga YEHUDA AMICHAI (12.16.2014)
SE PASURI ATDHEU S'JEPNga SULEJMAN MATO (12.13.2014)
LETËR ZOTITNga PËRPARIM HYSI (12.11.2014)
O UJK QË NA HA TË GJITHËVENga SINAN KËRPAÇI (12.11.2014)
DITA E VERËSNga MARY OLIVER (12.10.2014)
KU MBETI NDERI E DASHURIANga AGIM GASHI (12.10.2014)
LEJLEKUNga DRITËRO AGOLLI (12.10.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]