E Martë, 01.28.2020, 04:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
O BIBLIOTEKË KOMBËTARE, OI, OI!
Nga SINAN KËRPAÇI

E Shtunë, 12.20.2014, 05:29pm (GMT+1)Vërtet besoj se e mëshiruara ime është e vetmja
KOMBËTARE në botën pa internet në krah të Skënderbeut
siç jemi po ne të vetmit në Evropë që s`bëjmë dot shtet,
lidhemi e qarkohemi, kokolepsemi me tel:
tel me gjemba – tel kloni – tel betoni
si në famëkeqin e njëzetë apo shekulli “dhimbja ime”.

Nga e majta – mungesë e madhe e trupit, më flasin shqip,
nga e djathta – pjesë që s`e kam, fjala po shqipe e kulluar.

Shqip nga Veriu, shqip nga Jugu, shqip nga “BUNK`ART”
dhe dot nuk e gjejmë se ku e zbuluar është bota,
fjalët i ndiej të më vijnë te veshi në të nënës
vetëm kur gjer te floku më ndizet si furrnaltë kjo koka,

kur marr inat pse 21-shi më shikon po me përçmim
dhe nuk e kuptoj që atdheu i munguar ka ngrënë kazmë
te KOMBËTARJA pa Skënderbe vetëm nga një krah: krahu im.

Lokal “MATEO”, 16, 12, 2014
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LOTËT E ÇAMITpoezi nga libri "Heroika"Nga RRUSTEM GECI (12.19.2014)
POETINga SULEJMAN MATO (12.18.2014)
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*Nga ZEQIR LUSHAJ (12.17.2014)
SA JAM KËTUNga PABLO NERUDA (12.17.2014)
VENDI KU KEMI TË DREJTËNga YEHUDA AMICHAI (12.16.2014)
SE PASURI ATDHEU S'JEPNga SULEJMAN MATO (12.13.2014)
LETËR ZOTITNga PËRPARIM HYSI (12.11.2014)
O UJK QË NA HA TË GJITHËVENga SINAN KËRPAÇI (12.11.2014)
DITA E VERËSNga MARY OLIVER (12.10.2014)
KU MBETI NDERI E DASHURIANga AGIM GASHI (12.10.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Janar 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]