E Martë, 01.28.2020, 04:08am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
VITE PAS
Nga TED KOOSER

E Hënë, 12.22.2014, 10:00am (GMT+1)Sot, nga një largësi të pashë
duke u larguar, dhe pa një zhurmë
fytyra e shndritshme e një akullnaje
rrëshqiti në det. Një lis i vjetër
u rrëzua në Kambërlend
vetëm me një grusht gjethesh,
dhe një grua plakë
që u shpërndante misër zogjve të saj
shikoi lart për një çast. Në anën tjetër
të galaktikës, një yll, 35 herë
më i madh se dielli ynë shpërtheu
dhe u zhduk duke lënë një njollë të gjallë
në retinën e astronomit
teksa qëndronte në kupën qiellore
të zemrës time mos t`ia thosha kujt.

Shqipëroi Sinan Kërpaçi (Shkurt 2014)

Nga libri ne doreshkrim me shqiperime poetike "ÇFARE DUAN GRATE?"
Shqipëroi: SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
O BIBLIOTEKË KOMBËTARE, OI, OI!Nga SINAN KËRPAÇI (12.20.2014)
LOTËT E ÇAMITpoezi nga libri "Heroika"Nga RRUSTEM GECI (12.19.2014)
POETINga SULEJMAN MATO (12.18.2014)
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*Nga ZEQIR LUSHAJ (12.17.2014)
SA JAM KËTUNga PABLO NERUDA (12.17.2014)
VENDI KU KEMI TË DREJTËNga YEHUDA AMICHAI (12.16.2014)
SE PASURI ATDHEU S'JEPNga SULEJMAN MATO (12.13.2014)
LETËR ZOTITNga PËRPARIM HYSI (12.11.2014)
O UJK QË NA HA TË GJITHËVENga SINAN KËRPAÇI (12.11.2014)
DITA E VERËSNga MARY OLIVER (12.10.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Janar 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]