E Shtunë, 09.26.2020, 08:14pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
E MARDHURA NË NUMËRIM
Nga SINAN KËRPAÇI

E Premte, 12.26.2014, 06:34pm (GMT+1)Mërdhi në stinën e ftohtë,
në të ngrohtën po mërdhi.
E mardhura ime lexohet “Ti”
ose “mungesë zjarri”
kur unë jam “njëjës”.

Më mban zjarr në çdo kohë,
më mban këmbë që gërvëlis
edhe ngroh
kur jemi “Ne” ose “shumës”.

Të prek dhe të cingëris
me një gisht,
me një gisht kur e lëviz
si di unë, si di ti e s`e di bota,
si dimë të dy poshtë jorgani

kur e shtyjmë me katër këmbë
dhe e rrëzojmë përdhe po të dy –
“shumës” i djegur nga Zjarri.

Lokal “MATEO”, 26, 12, 2014
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LAMTUMIRË BIRI I BABITNga AGIM GASHI (12.26.2014)
TË DUA KËSHTU...Nga DRITA LUSHI (12.23.2014)
VITE PASNga TED KOOSER (12.22.2014)
O BIBLIOTEKË KOMBËTARE, OI, OI!Nga SINAN KËRPAÇI (12.20.2014)
LOTËT E ÇAMITpoezi nga libri "Heroika"Nga RRUSTEM GECI (12.19.2014)
POETINga SULEJMAN MATO (12.18.2014)
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*Nga ZEQIR LUSHAJ (12.17.2014)
SA JAM KËTUNga PABLO NERUDA (12.17.2014)
VENDI KU KEMI TË DREJTËNga YEHUDA AMICHAI (12.16.2014)
SE PASURI ATDHEU S'JEPNga SULEJMAN MATO (12.13.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]