E Hënë, 10.26.2020, 02:27pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MALLI PËR HERONJTË
Nga DRITËRO AGOLLI

E Premte, 12.26.2014, 06:39pm (GMT+1)
S'ka heronj, heronjtë i përzumë
me lavdi përditë i nanuritëm
dhe me lajka dalngadal i vumë
një nga një në prehje dhe në gjumë.


S'ka heronj, heronjtë u mërzitën,
prisnin ëndrat, ëndrat u vonuan
duke pritur heshtën e dremitën
dhe ne nina-nana u kënduam.


Ç'digjeni nga malli për heronjtë?
kushedi kur kthehen nga kjo anë
Ç'i kërkoni? Pritja është e kotë
S'ka heronj, tani ka pelivanë!
DRITËRO AGOLLI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
E MARDHURA NË NUMËRIMNga SINAN KËRPAÇI (12.26.2014)
LAMTUMIRË BIRI I BABITNga AGIM GASHI (12.26.2014)
TË DUA KËSHTU...Nga DRITA LUSHI (12.23.2014)
VITE PASNga TED KOOSER (12.22.2014)
O BIBLIOTEKË KOMBËTARE, OI, OI!Nga SINAN KËRPAÇI (12.20.2014)
LOTËT E ÇAMITpoezi nga libri "Heroika"Nga RRUSTEM GECI (12.19.2014)
POETINga SULEJMAN MATO (12.18.2014)
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*Nga ZEQIR LUSHAJ (12.17.2014)
SA JAM KËTUNga PABLO NERUDA (12.17.2014)
VENDI KU KEMI TË DREJTËNga YEHUDA AMICHAI (12.16.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]