E Premte, 09.25.2020, 11:09am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUAR
Miq e mike gezuar festat e fundvitit!
Nga NIKOLL N ULNDREAJ

E Djelë, 12.28.2014, 10:50am (GMT+1)Le të derdhen gjithë mëritë e botes nëpër degët e mia
Buzëqeshje mëngjeseve tokësore t’u sjell
Zemra t’u rrahë si ujë në shtjellë
Paqe, mirqenie, lumturi, gëzime në shpirt të gjejë njerëzia...

Askush brengë të thyer në shpirt kurrë më të mos ketë
As rrugë skamnore shtruar me pluhur bloze
Pendimi t’ndez zjarre shprese, të çel lule mimoze
Ujërat rrëmishtorë të errëta të derdhen shpirtit tim det...

Sonte është çasti njerëz shpirtin tuaj për ta kulluar
Hidhmini në varkën e zemres time t ‘mos keni njollë
Në pranverë lind një tjetër Nikollë
Një tjetër poet për lumturi njerëzore është kryqëzuar...
NIKOLL NDOK ULNDREAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
POEZI QË S`MBARON KURRËNga YEHUDA AMICHAI (12.26.2014)
MALLI PËR HERONJTËNga DRITËRO AGOLLI (12.26.2014)
E MARDHURA NË NUMËRIMNga SINAN KËRPAÇI (12.26.2014)
LAMTUMIRË BIRI I BABITNga AGIM GASHI (12.26.2014)
TË DUA KËSHTU...Nga DRITA LUSHI (12.23.2014)
VITE PASNga TED KOOSER (12.22.2014)
O BIBLIOTEKË KOMBËTARE, OI, OI!Nga SINAN KËRPAÇI (12.20.2014)
LOTËT E ÇAMITpoezi nga libri "Heroika"Nga RRUSTEM GECI (12.19.2014)
POETINga SULEJMAN MATO (12.18.2014)
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*Nga ZEQIR LUSHAJ (12.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]