E Premte, 09.25.2020, 10:33am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
NJË FLETË E RRËZUAR!
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Djelë, 12.28.2014, 11:11am (GMT+1)


Ndërrim vitesh
si Vjet si Sivjet
si dhjetra shekuj e më shumë.
...!
Bashkë me fleten e fund-vitet
(si ortigjet nder hone)
diçka rrëzohet edhe tek Unë.

Rrëzohet vetvetiu
(duket si me dashje
por më shumë prej zorit).
as MIs-Bota e 1 Janarit
nuk është më Ajo...
Ajo e 31 Dhjetorit.
...!

Nderrimi i viteve
(thjeshtë) një fletë e rrëzuar
vazhdojmë ti themi :
-Gëzuar!
./.

-Shengjin Albani, fund-dhjetori 2014-

ZEQIR LUSHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUARMiq e mike gezuar festat e fundvitit!Nga NIKOLL N ULNDREAJ (12.28.2014)
POEZI QË S`MBARON KURRËNga YEHUDA AMICHAI (12.26.2014)
MALLI PËR HERONJTËNga DRITËRO AGOLLI (12.26.2014)
E MARDHURA NË NUMËRIMNga SINAN KËRPAÇI (12.26.2014)
LAMTUMIRË BIRI I BABITNga AGIM GASHI (12.26.2014)
TË DUA KËSHTU...Nga DRITA LUSHI (12.23.2014)
VITE PASNga TED KOOSER (12.22.2014)
O BIBLIOTEKË KOMBËTARE, OI, OI!Nga SINAN KËRPAÇI (12.20.2014)
LOTËT E ÇAMITpoezi nga libri "Heroika"Nga RRUSTEM GECI (12.19.2014)
POETINga SULEJMAN MATO (12.18.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]