E Mërkurë, 08.05.2020, 05:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
ULISI
Nga FERNANDO PESSOA

E Premte, 01.02.2015, 11:32am (GMT+1)O mit o asgjë q’është gjithçka
O i njëjti diell që qiellin zbulon
I ndritur mit ti dhe toka --
O trup i Zotit që më s’rron
I gjallë e pa rroba.

Ai që n’at port u lidh atje
Nga asgjëja vërtet jetoi
Pa qenë për ne mjaft qe
Pse s’kish ardhur po vinte
E na krijoi ne.

Kështu legjenda tek ne vjen
E hyn në atë që është vërtet
Shtohet e pjellorinë e saj bjen
Poshtë, jeta, e gjysmuar,
Nga çdo gjë vdekje gjen.

PS: Lisbona si emer vjen nga Ulixbona, qytet i themeluar prej tij, edhe pse eshte nje mith.


ULISSES
Fernando Pessoa

O mito e o nada que e tudo.
O mesmo sol que abre os ceus
E um mito brilhanyte e mundo –
O corpo morto de Deus,
Vivo e desnudo.

Este, que aqui apartou,
Foi porn au ser existindo.
Sem existir nos bastou.
Por nao ter vindo foi vindo
E nos criou.

Assim a lenda se encore
A entrar na realidade,
E a fecunda-la decorre.
Em baixo, a vida, metade
De nada, more.
Përktheu: EMIL ASDURIAN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015)
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015)
ZHGABA DHE ZHABANga PETRO LUARASI (12.31.2014)
VITI I RI NA JEP SHPRESËNga KUJTIM MATELI (12.31.2014)
NJË FLETË E RRËZUAR!Nga ZEQIR LUSHAJ (12.28.2014)
SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUARMiq e mike gezuar festat e fundvitit!Nga NIKOLL N ULNDREAJ (12.28.2014)
POEZI QË S`MBARON KURRËNga YEHUDA AMICHAI (12.26.2014)
MALLI PËR HERONJTËNga DRITËRO AGOLLI (12.26.2014)
E MARDHURA NË NUMËRIMNga SINAN KËRPAÇI (12.26.2014)
LAMTUMIRË BIRI I BABITNga AGIM GASHI (12.26.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]