E Mërkurë, 08.05.2020, 06:14am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PA ZOR DHE PA ORAR
Nga SINAN KËRPAÇI

E Djelë, 01.04.2015, 11:13am (GMT+1)Në rininë time
të puthurën me duartrokitje
ma kërkonin;

symbyllurën,
të brendshmen,
të nënëdheshmen,
ëndërrimtaren,
themeletundësen
nuk ma donin

saqë e flaka me neveri
atë të puthur “koti” me duartrokitje,
bëra si më tha te veshi Zoti
kur vuri dorë te ky udhëtar:

“dhashë shpirt”
tek e puthura pa zor dhe pa orar,
ose te 36 shkronja alfabeti
që krijojnë në gjuhën shqipe fjalë

t`i këndoj atij që sa erdhi në jetë
dhe atij që po sot sa u var në litar
në të parën e pesëmbëdhjetës.

1. 1. 2015
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015)
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015)
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015)
ZHGABA DHE ZHABANga PETRO LUARASI (12.31.2014)
VITI I RI NA JEP SHPRESËNga KUJTIM MATELI (12.31.2014)
NJË FLETË E RRËZUAR!Nga ZEQIR LUSHAJ (12.28.2014)
SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUARMiq e mike gezuar festat e fundvitit!Nga NIKOLL N ULNDREAJ (12.28.2014)
POEZI QË S`MBARON KURRËNga YEHUDA AMICHAI (12.26.2014)
MALLI PËR HERONJTËNga DRITËRO AGOLLI (12.26.2014)
E MARDHURA NË NUMËRIMNga SINAN KËRPAÇI (12.26.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]