E Hënë, 08.10.2020, 03:18am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
E BUKURA E KOSOVËS
Nga RRUSTEM GECI

E Hënë, 01.05.2015, 06:20pm (GMT+1)Gjinjët i kam grurë të bardhë
buzët i kam të kuqe si qershi
jemi në tokën e dashurisë
në një kopësht plotë me lule

Më quaj (tënden) i dashur
të quaj (timen) o shpirt
për ty kam ardhur sot këtu
të jem sonte vetëm me ty

Në këtë jetë të përkohshme
më puth dhe më përqafo
gjinjët i kam grurë të bardhë
buzët i kam të kuqe si qershi

Të jetojmë këtë çast o shpirt
jemi me jetë të përkohshme
dashurisë si shpëton njeri
dashuria është e të gjithëve!..

poezi nga libri "Kanuni poetik - Dortmund, 2005
RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DITËTNga GJIN GJONPALI (01.04.2015)
PA ZOR DHE PA ORARNga SINAN KËRPAÇI (01.04.2015)
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015)
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015)
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015)
ZHGABA DHE ZHABANga PETRO LUARASI (12.31.2014)
VITI I RI NA JEP SHPRESËNga KUJTIM MATELI (12.31.2014)
NJË FLETË E RRËZUAR!Nga ZEQIR LUSHAJ (12.28.2014)
SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUARMiq e mike gezuar festat e fundvitit!Nga NIKOLL N ULNDREAJ (12.28.2014)
POEZI QË S`MBARON KURRËNga YEHUDA AMICHAI (12.26.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]