E Martë, 08.04.2020, 09:44am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
GJETHZHVESHJE E SHENJTË
Nga CESAR VALLEJO (1892-1938)

E Mërkurë, 01.07.2015, 07:31pm (GMT+1)Hënë! Kurorë koke në pafundësi
që hije të verdha vete e zvesh!
Kurorë e kuqe kur mendoi Krishti
ëmbëlsi tragjike esmeraldesh!


Hënë! Zemër e marrë e qiellit tim
pse andej shkon, e në kupë ndryn
gjithë atë vere blu, në perëndim,
dhimbje a plagë, çfarë të shtyn?


Hënë! Me forcë fluturimi pakufi,
në altar do të djeg ku opalet ranë:
ndonjeherë zemra ime cigane je ti
që në kaltersi endesh e vargje qan! …
Përktheu: EMIL ASDURIAN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
E BUKURA E KOSOVËSNga RRUSTEM GECI (01.05.2015)
DITËTNga GJIN GJONPALI (01.04.2015)
PA ZOR DHE PA ORARNga SINAN KËRPAÇI (01.04.2015)
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015)
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015)
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015)
ZHGABA DHE ZHABANga PETRO LUARASI (12.31.2014)
VITI I RI NA JEP SHPRESËNga KUJTIM MATELI (12.31.2014)
NJË FLETË E RRËZUAR!Nga ZEQIR LUSHAJ (12.28.2014)
SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUARMiq e mike gezuar festat e fundvitit!Nga NIKOLL N ULNDREAJ (12.28.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]