E Enjte, 11.26.2020, 01:20am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINË
Nga EMIL ASDURIAN

E Mërkurë, 01.07.2015, 07:42pm (GMT+1)


Merre rrëmbeje më mirë ti erë e vendit tim.
Më mirë ti që je në frymën e çdo vargu.

Ti që aromën i rrëmbeve detit tim!
Që malit lot i derdhe lumë
e lulet e rinisë mi solle në mërgim,
pranverën e vonë nga lugina e ngrirë
diellin sjell mes të vrenjturit trishtim.
Më mirë ti!
Që kërkund s'të kap
e brenda në gjak më pulson.
Më mirë ti,
o erë që vetëm unë të njoh
e që hovin vetëm unë ta di,
merre se tendja është
si çdo rrokje a varg,
merre dhe çoje
atje ku linde
si unë dhe ti,
e për mua,
si unë,
bëje
fli.

EMIL ASDURIAN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJETHZHVESHJE E SHENJTËNga CESAR VALLEJO (1892-1938) (01.07.2015)
E BUKURA E KOSOVËSNga RRUSTEM GECI (01.05.2015)
DITËTNga GJIN GJONPALI (01.04.2015)
PA ZOR DHE PA ORARNga SINAN KËRPAÇI (01.04.2015)
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015)
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015)
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015)
ZHGABA DHE ZHABANga PETRO LUARASI (12.31.2014)
VITI I RI NA JEP SHPRESËNga KUJTIM MATELI (12.31.2014)
NJË FLETË E RRËZUAR!Nga ZEQIR LUSHAJ (12.28.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]