E Shtunë, 08.08.2020, 07:17pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
KONTRAST JETE
Nga TAHIR BEZHANI

E Shtunë, 01.10.2015, 10:35am (GMT+1)Një pllumb i bardhë
Mbledh thërmia buke
Rrugëve të Nurnbergut
Pastaj fluturon i gëzuar
Naten e festës plot dashuri
Gugatë në përgëdhelje njeriu
Mbushë gushen e ikë
Ne çerdhën e tij
Shetit hareshëm me tufen
Buzë lumit Pegniz
E mua sa ora
Me fluturojnë mendimet
Në vendin tim
Si do kalojnë jetimët festën
A kanë kore buke

A dëgjojnë muzikë
Zbrazësive te stomakut
A do jenë para ekraneve
Apo kantenjerëve ,
Ne luftë me ndonjë qen
Për kore buke
Ku do jenë jetimët
E vendit tim
A i ngohë dorë e njeriut
Apo muzikë bënë uria
Vrimave te shpirtit të lënduar
Acari therë dhimbshëm
Rrugëve të botës tretur
Kontrast jete
Pa mbarim…

24.12.2014
Nurnberg
TAHIR BEZHANI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NE DHE ATASatirë nga PETRO LUARASI (01.09.2015)
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINËNga EMIL ASDURIAN (01.07.2015)
GJETHZHVESHJE E SHENJTËNga CESAR VALLEJO (1892-1938) (01.07.2015)
E BUKURA E KOSOVËSNga RRUSTEM GECI (01.05.2015)
DITËTNga GJIN GJONPALI (01.04.2015)
PA ZOR DHE PA ORARNga SINAN KËRPAÇI (01.04.2015)
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015)
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015)
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015)
ZHGABA DHE ZHABANga PETRO LUARASI (12.31.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]