E Shtunë, 08.08.2020, 06:56pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
BABAI SHTRIU KRAHUN
Nga SINAN KËRPAÇI

E Shtunë, 01.10.2015, 10:48am (GMT+1)


Detin Jon kur ma tregoi
e shtriu krahun pa pëllëmbën e tij –
dorën që ia mori e Dyta,
dorën edhe djalërinë
dhe e la me një mungesë,
një mungesë me pesë gishta.

S`e pati mundësinë ta përdorte kurrë
as në aritmetikën time të fillores
as të mbante të voglën time mbi shkronja.
Unë gjithnjë e pashë mungesën dhe dridhesha:
dridhem nga mungesa e madhe akoma.

Tutje pa nga shtrihej Joni. Tutje pa!
Edhe krahun, edhe fjalën bashkë i la
të më bëheshin Atdhe.

Pashë si e tundi jelenë ai mal
kur na mbajti ne të dyve në samar
me një Shqipëri në sy tej e tej
ditën që iu bëra dorë, ditën që iu bëra gishta,
ditën që iu bëra krah:

bashkë numëruam yjet
e një herë s`më la pa qiell si baba.

Lokal “MATEO”, 2014 - 2015
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI (01.10.2015)
NE DHE ATASatirë nga PETRO LUARASI (01.09.2015)
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINËNga EMIL ASDURIAN (01.07.2015)
GJETHZHVESHJE E SHENJTËNga CESAR VALLEJO (1892-1938) (01.07.2015)
E BUKURA E KOSOVËSNga RRUSTEM GECI (01.05.2015)
DITËTNga GJIN GJONPALI (01.04.2015)
PA ZOR DHE PA ORARNga SINAN KËRPAÇI (01.04.2015)
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015)
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015)
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]