E Enjte, 08.13.2020, 12:31pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
SHTËPIA NË BREGDET
Nga SULEJMAN MATO

E Hënë, 01.12.2015, 03:10pm (GMT+1)Eshtë një shtëpi e vetmuar dhe e harruar ,
aty s’ka zëra femijesh, aty s’ hyn e del asnjeri.

Kanë ikur të gjithë dhe e kanë lënë,
duke e dënuar me harrim dhe vetmi..

Guret si guret… Nuk ndjejnë asgjë
për të dashurit e tyre, as dhimbje as trishtim.

Poshtë saj një ulli grindet me erërat,
ditë e natë, duke u plakur nga pak çdo ditë.

Kush tha që gurët dhe drurët nuk ndjejnë?
Kush e njohu trishtimin e gurëve?

Po të kishin gojë, ç’ ulërima do nxirrnin?
Do plasnin dhe gurët siç plasin zemrat..

Më mirë që gurët dhe drurët nuk ndjejnë
ndryshe, hataja do të ndodhte me ndarjet.
SULEJMAN MATO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI (01.10.2015)
KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI (01.10.2015)
NE DHE ATASatirë nga PETRO LUARASI (01.09.2015)
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINËNga EMIL ASDURIAN (01.07.2015)
GJETHZHVESHJE E SHENJTËNga CESAR VALLEJO (1892-1938) (01.07.2015)
E BUKURA E KOSOVËSNga RRUSTEM GECI (01.05.2015)
DITËTNga GJIN GJONPALI (01.04.2015)
PA ZOR DHE PA ORARNga SINAN KËRPAÇI (01.04.2015)
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015)
MOSHA IMENga THANI NAQO (01.02.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]