E Shtunë, 07.11.2020, 06:32am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
NËPËR MURE LEXOJMË
Nga ADEM ZAPLLUZHA

E Mërkurë, 01.14.2015, 09:40am (GMT+1)


 
Nëpër dyer gjysmë të ronitura
Koten drynat e dylltë
Pragjet e vetmuara si fëmijë dënesin
Një dhembje e pashërueshme
Paska hyrë në qytetin tim

Nëpër mure lexojmë
Disa paralajmërime të kobshme
Shtëpia në shitje
Asnjë blerës potencial
Me kokë ndër sqetull po ikin njerëzit

As kolera e As lia e zezë
Nuk i ka zbrazur kështu qytetet
S’i ka boshatisur kaq dhimbshëm
Nëpër stacionet e autobusëve
Vetëm qentë i presin të zotët e tyre

Nuk di më se si ta emërojë këtë vdekje
Të bardhë ose të zezë
Por gjithsesi
Është një vdekje e trishtueshme
Nëpër udhët e panjohura të dynjasë

                                    Prishtinë, 13 janar 2015

ADEM ZAPLLUZHA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO (01.12.2015)
BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI (01.10.2015)
KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI (01.10.2015)
NE DHE ATASatirë nga PETRO LUARASI (01.09.2015)
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINËNga EMIL ASDURIAN (01.07.2015)
GJETHZHVESHJE E SHENJTËNga CESAR VALLEJO (1892-1938) (01.07.2015)
E BUKURA E KOSOVËSNga RRUSTEM GECI (01.05.2015)
DITËTNga GJIN GJONPALI (01.04.2015)
PA ZOR DHE PA ORARNga SINAN KËRPAÇI (01.04.2015)
ULISINga FERNANDO PESSOA (01.02.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]