E Premte, 09.25.2020, 05:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
DRILONI I KOMANDANTIT
Nga SINAN KËRPAÇI

E Premte, 01.16.2015, 11:03am (GMT+1)


Ëndrrat ishin në Drilon kur më quanin “Bunker”
dhe nuk besoja më fare te perëndia.

Nuk isha si tani i veshur kaq sportiv:
në brez unë mbaja një hekur sovjetik “TT”
dhe në ballë kisha mbërthyer me pesë gozhdë një yll.

Liqeni ishte po ky e unë nuk u lava njëherë,
dhe malet për rreth ishin po këto
ndërsa për Lasgushin flitej sheshit se ishte jerm.

Këtu mësova t`i lidhja duart mbrapa si Komandanti,
këtu unë ushqeja një ëndërr: t`i ngjaja Enver Hoxhës.

Me të lidhurat e mia desha të zgjidhja të botës!

Në Drilon, në Liqen, me malet përreth,
me shëtitjet e zgjatura të Komandantit Legjendar,
me peshqit që i shtyja në tufë te grepi i tij
dhe Lasgushin e shpallur në heshtje botërisht si jerm
ku gjeja në vetmi ca çaste për të qarë.

Nga libri i ri ne doreshkrim me titull paraprak “PUTHJELODHURA”
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI (01.16.2015)
KUJDES ME FJALËNNga DRITËRO AGOLLI (01.16.2015)
NËPËR MURE LEXOJMËNga ADEM ZAPLLUZHA (01.14.2015)
SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO (01.12.2015)
BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI (01.10.2015)
KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI (01.10.2015)
NE DHE ATASatirë nga PETRO LUARASI (01.09.2015)
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINËNga EMIL ASDURIAN (01.07.2015)
GJETHZHVESHJE E SHENJTËNga CESAR VALLEJO (1892-1938) (01.07.2015)
E BUKURA E KOSOVËSNga RRUSTEM GECI (01.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]