E Enjte, 07.09.2020, 06:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
VERA IME
(në një darkë kur unë s’isha aty)
Nga EMIL ASDURIAN

E Shtunë, 01.17.2015, 11:18am (GMT+1)


Në muzg, mes dritash të zbehta rri ti,
vera ime,
paqyra të mbartin,
me qelqe përqafuar,
si xhamat mbi sy,
ndërsa errësira
ngadalë mundohet
për vete të të marrë,
të më ndajë nga ty,
të të gllabërojë,
të të përpijë,
por ti e brishtë,
shkujdesur,
me sytë diku,
me një rreze drite
më kërkon,
për ditën ëndëron,
kur ishe me mua.

Në gjysmë errësirë
erën ta ndjej,
atë pak të athtën,
shumë të ëmblën,
që ngrihet
pa zhurmë tek unë,
më rrëshqet mbi buzë,
gjuhën paksa më lag
e thellë brënda meje zbret,
në gllenkëka të vogëla,
në gllenkëka të vogëla,
me rrufisje si puthje,
në gjak me shkon,
e rreh e pulson,
si daulle thërret,
brënda meje,
që në prehje,
me pështjell,
me trupin tënd
tym avull
magjik.

Në muzg, mes dritash të zbehta rri ti,
të shoh e më sheh,
në heshtje,
trupin në buzë ta gre,
me nge,
për të te shijuar,
e vetes i bërtas,
ku je,
o ti,
vera ime e zjarrtë
që me buzët e tua
prapë,
më bëre të jem i dashuruar?
EMIL ASDURIAN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ (01.17.2015)
DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI (01.16.2015)
TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI (01.16.2015)
KUJDES ME FJALËNNga DRITËRO AGOLLI (01.16.2015)
NËPËR MURE LEXOJMËNga ADEM ZAPLLUZHA (01.14.2015)
SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO (01.12.2015)
BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI (01.10.2015)
KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI (01.10.2015)
NE DHE ATASatirë nga PETRO LUARASI (01.09.2015)
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINËNga EMIL ASDURIAN (01.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]