E Premte, 06.05.2020, 08:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'
- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Hënë, 01.19.2015, 03:43pm (GMT+1)


Shoh trupin tënd,
Më duket vijim,
I pishave të bjeshkës, i bredhave.
Vetullat e tua,
Të zeza, gajtan.
Degë molike, rritur në shkamb.
Si në verë,
Kur shkrin orteku i borës,
Të bardhë e të butë gishtat e dorës.
Shikimi yt,
Rrezja e parë kur zbardhë dita,
“Sonte je, bajrak ndër çika…”.
Pasha gjakin,
Emnin burrit nuk t’ia di,
Oooh, ku ka moj burrë për Ty?!
Aaah, medet,
Krajlica e Bacit ,
Shkret, po i len rrethet e Gashit!!
-----------
-Nga libri "Hija e vendlindjes", faqe 44-

ZEQIR LUSHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN (01.17.2015)
KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ (01.17.2015)
DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI (01.16.2015)
TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI (01.16.2015)
KUJDES ME FJALËNNga DRITËRO AGOLLI (01.16.2015)
NËPËR MURE LEXOJMËNga ADEM ZAPLLUZHA (01.14.2015)
SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO (01.12.2015)
BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI (01.10.2015)
KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI (01.10.2015)
NE DHE ATASatirë nga PETRO LUARASI (01.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]