E Enjte, 07.09.2020, 06:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
ZANGRA
Nga JACQUES BREL

E Martë, 01.20.2015, 12:39pm (GMT+1)


Më quajnë Zangra dhe jam leitnant
Në fortesën e Belonzio, që dominon fushën
Nga ku armiku do vijë, e do bëhem hero
Duke pritur kete dite, merzitem nganjehere
Ndaj shkoj ne fshat dhe shoh vajzat grumbull
Ato enderrojne per dashuri e une per kuajt e mi!

Me quajne Zangra, tashme kapiten!
Ne fortresen e Belonzios, qe dominon fushen
Nga ku armiku do vije e do behem hero!
Duke pritur kete dite, merzitem nganjehere
Ndaj shkoj ne fshat per te pare capkenen Consuelo
Por ajo me flet per dashuri e une per kuajt e mi!

Me quajne Zangra, tashme komandant
Ne fortresen e Belonzios, qe dominon fushen
Nga ku armiku do vije e do behem hero!
Duke pritur kete dite, merzitem nganjehere
Ndaj shkoj ne fshat, te pi me Don Pedron
Ai pine per dashurite e mia e une per kuajt e tij!

Me quajne Zangra, jam nje kolonel i vjeter
Ne fortresen e Belonzios, qe dominon fushen
Nga ku armiku do vije e do behem hero!
Duke pritur kete dite merzitem nganjehere
Ndaj shkoj ne fshat, te takoj vejushen e Pedros!
Me ne fund une flas per dashurine, por ajo flet per kuajt e mi!

Me quajne Zangra, tashme nje gjeneral i vjeter
E lashe Belonzion, qe dominonte fushen!
Dhe armiku eshte aty, e une nuk do jem kurre hero!
Përktheu: AGRON BALA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-Nga ZEQIR LUSHAJ (01.19.2015)
VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN (01.17.2015)
KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ (01.17.2015)
DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI (01.16.2015)
TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI (01.16.2015)
KUJDES ME FJALËNNga DRITËRO AGOLLI (01.16.2015)
NËPËR MURE LEXOJMËNga ADEM ZAPLLUZHA (01.14.2015)
SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO (01.12.2015)
BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI (01.10.2015)
KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI (01.10.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]