E Enjte, 02.20.2020, 10:14pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
LUTJE
Nga SINAN KËRPAÇI

E Mërkurë, 01.21.2015, 04:31pm (GMT+1)Në vendin e gjigantit, poetit baba - Uitman
një teke raki rrushi pa zinxhir në qafë
kushton në qelq vetëm pesë dollarë.

Tek fjala nuk bie në vesh të shurdhër.

Mos e pini patriotët e mi të dhembshur,
kurseni, o bujarë të oqeanit vetëm një ditë
pesë jeshilë të bekuar në Amerikë!

Për të blerë librin e atdheut mungesë
mjaftojnë pesë që nuk prishen pa vend
ku s`besohet kurrë në Zot sa në para
dhe “i shitet” me flori botës mend.

Kurseni pesë të bekuar, pesë jeshilë
t`ju blerojë biblioteka me të munguarin tim,
o vëllezër “kurnacë” plot shpirt në Amerikë.

(Nga libri në dorëshkrim...)
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZANGRANga JACQUES BREL (01.20.2015)
'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-Nga ZEQIR LUSHAJ (01.19.2015)
VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN (01.17.2015)
KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ (01.17.2015)
DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI (01.16.2015)
TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI (01.16.2015)
KUJDES ME FJALËNNga DRITËRO AGOLLI (01.16.2015)
NËPËR MURE LEXOJMËNga ADEM ZAPLLUZHA (01.14.2015)
SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO (01.12.2015)
BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI (01.10.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]