E Shtunë, 09.26.2020, 07:16pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
KA - DA - RE
- Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Mërkurë, 01.28.2015, 04:17pm (GMT+1)Identik, …vet origjinalin,
(Vështirë t’i gjindet “kopje”),
Emrin e madh Kadare,
Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje!
 
– KA - DA - RE…!

– Ka-da-re !
Tri rrokje që ecin serbes,
Gjashtë shkronja – shkreptimë rrufeje,
Qiejtë, i kan çarë mespermes!

Pesë kontinentet e njohin këtë emër,
I shqiptojnë qartë, tri rrokjet e Tij,
Nuk e teprojmë kur themi të vërtetën,
Përmendet përkrah, emrit Albani!

Të sulmosh “rrufetë”. or vëlla i dashur,
Është pak të quhesh “i dalë”,
Nuk përzihet floriri me baltën e vorbave,
Ooor, Ti – djalë!!

Lëreni Ismailin (!),
(Kapuni me veprënnë paçi zotësi),
Ai, është njeri si gjithë të tjerët,
Pena KADARE,
Në krah të Shpatës së Gjergjit,
Dhe i jep asaj,
…Fuqi !
./.

SHBA, Janar 2007
-Nga libri "Lisi i shkruar", fq 99-100-

ZEQIR LUSHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MALLI PËR VENDLINDJENNga AHMET KOLGJINI (01.27.2015)
ELEGJI PËR POETIN FERHAT ÇAKËRRINga QERIM SKËNDERAJ (01.27.2015)
ME SHITË GAZETA!-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)Nga ZEQIR LUSHAJ (01.25.2015)
LUTJENga SINAN KËRPAÇI (01.21.2015)
ZANGRANga JACQUES BREL (01.20.2015)
'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-Nga ZEQIR LUSHAJ (01.19.2015)
VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN (01.17.2015)
KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ (01.17.2015)
DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI (01.16.2015)
TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI (01.16.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]