E Shtunë, 09.26.2020, 06:36pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PËRTEJ TË PUTHURËS
Nga SINAN KËRPAÇI

E Enjte, 01.29.2015, 04:29pm (GMT+1)Harroje që jemi bashkë kur të puth,
kur të puth e s`jam dhe zog!
Unë e kam trupin në pemë e jemi tok
në një fllad që na përkund,
unë e kam shtratin në pemë,
e kam gjethe, e kam degë.

Eja ikim tej të puthurës, në verim
ta ndjej dorën që më shkund
atje te shtëpi e zogjve...
Dashtë Zoti e nuk thua
se jam vegël muzikore,
por më lë, më lë bilbil.

S`shkoj te zogjtë t`u vjedh këngën,
të shprehesh ti: këndon bukur!
Mu atje në majë të pemës
dua ta ngjit një të puthur
e ti të thuash:”Bilbil!” për gjyzarin.

(Nga libri i ri ne doreshkrim ende pa nje titull...)
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KA - DA - RE - Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -Nga ZEQIR LUSHAJ (01.28.2015)
MALLI PËR VENDLINDJENNga AHMET KOLGJINI (01.27.2015)
ELEGJI PËR POETIN FERHAT ÇAKËRRINga QERIM SKËNDERAJ (01.27.2015)
ME SHITË GAZETA!-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)Nga ZEQIR LUSHAJ (01.25.2015)
LUTJENga SINAN KËRPAÇI (01.21.2015)
ZANGRANga JACQUES BREL (01.20.2015)
'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-Nga ZEQIR LUSHAJ (01.19.2015)
VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN (01.17.2015)
KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ (01.17.2015)
DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI (01.16.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]