E Shtunë, 09.26.2020, 06:10pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
FATKEQËSITË
Nga PABLO NERUDA

E Hënë, 02.02.2015, 03:35pm (GMT+1)


Kur arrita në Kurautin
hi binte si shi
nga vullneti i vullkaneve.

Në Telca u ktheva
ku rriten më shumë
lumenjtë e qetë të Malues
e në një barkë rashë në gjumë
e u gjenda në Valparaiso.

Në Valparaiso rreth
meje ranë shtëpitë
e mëngjeze ha mbi rrenojat
e librarisë sime që shkoi
mes një Baudelaire që shpëtoi
e një Cervantesi të rreckosur.

Në Santiago zgjedhjet
nga qyteti më debuan:
të gjithë në fytyrë u pështynë
e sipas gazetarëve
të drejtët në qiell shkuan
dhe vrasësit në rrugë.

Shtratin bëra te një lumë
qe me shume mbarte gure se uje,
prane ca lisave te qete,
fare larg nga cdo qytet,
atje te guret qe kendonin
ne fund ne paqe munda te fle
me nje fare frike nga nje yll
qe me shihte e kapsiste syte
me nje ngulmim dashakeq.

Por mengjezi i bute
nate zezen e ngjeu blu
e yjet armiq
drita gelltiti ngadale
ndersa i qete kendoja
pa fatkeqesi a kitare.
Përktheu: EMIL ASDURIAN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MJEGULLI I DASHURISËNga DRITËRO AGOLLI (01.31.2015)
PËRTEJ TË PUTHURËSNga SINAN KËRPAÇI (01.29.2015)
KA - DA - RE - Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -Nga ZEQIR LUSHAJ (01.28.2015)
MALLI PËR VENDLINDJENNga AHMET KOLGJINI (01.27.2015)
ELEGJI PËR POETIN FERHAT ÇAKËRRINga QERIM SKËNDERAJ (01.27.2015)
ME SHITË GAZETA!-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)Nga ZEQIR LUSHAJ (01.25.2015)
LUTJENga SINAN KËRPAÇI (01.21.2015)
ZANGRANga JACQUES BREL (01.20.2015)
'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-Nga ZEQIR LUSHAJ (01.19.2015)
VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN (01.17.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]