E Premte, 09.25.2020, 11:56am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MIRËMENGJES ATDHE!
Nga AGIM GASHI

E Mërkurë, 02.04.2015, 09:19am (GMT+1)

 

I

Sot po ngrysesh përsëri i paksuar
Bijtë e bijat tua po ikun nga Ti
Peng na e lënë vajin
Lotin e derdhur n´përqafime
O Zot
Pse ngrysje të zeza në liri

Stacionet e autobusëve tanë
U bënë vende ndarjesh të dhimbshme
Qan fëmiu me dënesë
N´përqafimin e gjyes don të vdesë
Pse vrajmë veten o njeri

U mbushen shtallat e Hungrisë
Aty ku mbanin derrat ma parë
Sot të mbushur shqiptar
Fëmijë djem e vasha
Ndihmom o atdhe se plasa

Në acaret e kufijve
Merdhihen sot burrat e gratë
Përmendore për atdhe
Të vdekurit e gjallë
Atdheun dhe popullin na e vranë

II
Oj Kosovë moj e bukura e dheut
Ti moj toka e Skënderbeut
Smunden me të zbrazë mbret e krajli
Po të zbrazin karaxhozë të zi
Kriminelë edhe mafi
Nënat me të zezat shamia
Kosovë të mbuloi mordja e zia

Rrafsh pesë shekuj t´masakroi Turqia
Të ra pastaj shtrigë Serbia
Të vrau në ara e në derë
T´u e të ndjekë e t´u e t´therrë
Ndër zakont t´u e t´dhnue
Motra e vasha t´u ti dhunue
Kurr moj kurr nuk u nënshtrove
Pse kështu sot u dorzove

Si na erdhi kjo kohë mallkimi
Vetë me vra e vetë me vjedhë
Këtë të shtrenjëtin atdhe
Sot kopila e kopilica
Sikur thoshte Faik Konica
Më i madhi armik ndër ne
Vetë shqiptarët për atdhe

III
Loti e vaji kaploi atdheun përsëri
Damarët po i thahen se rinia i ik
Ata që na i shkaktuan këto plagë
Kurrë mos e pafshin të bardhen dritë

03.02.15
Düren


AGIM GASHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BISEDË E HERSHME ME BUZONNga QERIM SKËNDERAJ (02.02.2015)
FATKEQËSITËNga PABLO NERUDA (02.02.2015)
MJEGULLI I DASHURISËNga DRITËRO AGOLLI (01.31.2015)
PËRTEJ TË PUTHURËSNga SINAN KËRPAÇI (01.29.2015)
KA - DA - RE - Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -Nga ZEQIR LUSHAJ (01.28.2015)
MALLI PËR VENDLINDJENNga AHMET KOLGJINI (01.27.2015)
ELEGJI PËR POETIN FERHAT ÇAKËRRINga QERIM SKËNDERAJ (01.27.2015)
ME SHITË GAZETA!-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)Nga ZEQIR LUSHAJ (01.25.2015)
LUTJENga SINAN KËRPAÇI (01.21.2015)
ZANGRANga JACQUES BREL (01.20.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]