E Hënë, 08.10.2020, 12:23am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PASURI PËR T`U NDARË
Nga SINAN KËRPAÇI

E Mërkurë, 02.04.2015, 10:11am (GMT+1)Do kërkoj te Gjiri i Lalsit
sa t`ia gjej detit shtëpinë
për ca diell e ca valë
me një të folur si lutje.

Kam një biletë avioni në bagazh
për Pekin,
për Pekin dhe jo më tutje.

Edhe diellin edhe valët
do t`i marr nga gjiri i detit
t`i fsheh mu te gjiri yt, o kineze
në dy kupa të pa pira – qelqe vere.

Sa t`i ndjesh se ç`të kam sjellë
do pyesësh te magjiku ti në Kinë:
o “i huaj” ku i gjete?!

Kam ca diell, kam ca valë
si pasuri për t`u ndarë
mes për mes e nga dy dete.

Janë kupa të pa pira – qelqe vere.

Bar “MATEO”, 2014 - 2015
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MIRËMENGJES ATDHE!Nga AGIM GASHI (02.04.2015)
BISEDË E HERSHME ME BUZONNga QERIM SKËNDERAJ (02.02.2015)
FATKEQËSITËNga PABLO NERUDA (02.02.2015)
MJEGULLI I DASHURISËNga DRITËRO AGOLLI (01.31.2015)
PËRTEJ TË PUTHURËSNga SINAN KËRPAÇI (01.29.2015)
KA - DA - RE - Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -Nga ZEQIR LUSHAJ (01.28.2015)
MALLI PËR VENDLINDJENNga AHMET KOLGJINI (01.27.2015)
ELEGJI PËR POETIN FERHAT ÇAKËRRINga QERIM SKËNDERAJ (01.27.2015)
ME SHITË GAZETA!-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)Nga ZEQIR LUSHAJ (01.25.2015)
LUTJENga SINAN KËRPAÇI (01.21.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]