E Shtunë, 12.05.2020, 07:12pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
HËNË E LODHUR
Nga NEKI LULAJ

E Mërkurë, 02.11.2015, 06:23pm (GMT+1)


Kmesë terri mbi brirët e mjegullës së hapur
Pabesia pi ujin në gurrën e lotëve
Hëna e stërlodhur rrezaton zbehtë shpatën e cokatur
Mbi tehun e jetës gjurmët e gjakut pellgun spërkatën
Kush po i kositë sot vallë këto flatra shpirt

E Shpata e turpit e këputë jataganin në dysh
E ëndrrat e lodhura nëpër mote kohën e zhagitën
Mbi kuaj të pa shaluar me bajrak do ta arrijmë
Bashkë tek caku ku u dha betimi

Lulkuqet çelin në janar edhe mbi karter vullkani
Ujitën me ujin e bekuar qe me sheka e bartëm tatëpjetave kalistrok
Nëpër të çarat e jetës plotë zgala një litar me nyje malli
Këmishën e shkyer kalldremave të kohës e furtunave të egra
Do ta qepim gjithësesi bashkë o sot o në mot....!

NEKI LULAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHI DHE VETËM SHI*Nga PËRPARIM HYSI (02.10.2015)
MOS IKNI NGA TOKA MËMËNga ZEF MULAJ (02.08.2015)
SUPERFUQIANga SINAN KËRPAÇI (02.07.2015)
PËR ATDHEUNNga SABIT GECAJ (02.07.2015)
ENIGMA E TË SHQETËSUARVENga PABLO NERUDA (02.07.2015)
LE T'I DALI FLAKA E TYMINga MUSTAFË RUGOVA (02.05.2015)
KOKËFORTËT JANË TË MADHËRISHËMNga SULEJMAN MATO (02.04.2015)
PASURI PËR T`U NDARËNga SINAN KËRPAÇI (02.04.2015)
MIRËMENGJES ATDHE!Nga AGIM GASHI (02.04.2015)
BISEDË E HERSHME ME BUZONNga QERIM SKËNDERAJ (02.02.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 

 
VOAL
[Shko lart]