E Shtunë, 10.24.2020, 06:54pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
DHIMBJE DHE MALL
(Emocione nga vizita ime e parë në Kosovë)
Nga ALBANA MELYSHI LIFSCHIN

E Martë, 02.17.2015, 04:12pm (GMT+1)


Sot bulevardi i rinisë sime tiranase
me rruget e tua Prishtinë u shkri e u bë një.
E tronditur në mes pranverës së dubluar,
shpirti mall e lot mbi faqe për ty derdhte.

Një mollë ndahet në mes për dashuri, një pjeshkë po ashtu,
por një atdhe për dashuri nuk ndahet në mes, kurrsesi!

Damarët e gjakut na i prenë vëllezër, damarët e jetës
në fasha mbeshtjellë i kemi mbajtur, gjaku të mos na ikë,
të mos na prishet, të fikët të mos na bjerë,
në toke të mos biem,dhe në gjunje, kurrsesi!

S'e ndjeva mungesën tënde në Prishtinë, Tiranë,
çfarë ndjeva, ishte dhimbje dhe mall...

ALBANA MËLYSHI LIFSCHIN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ËNDËRR E NGUJUARNga THANI NAQO (02.14.2015)
AH KURBET QOFSH I MALLKUEM(Në frymën popullore)Nga AGIM GASHI (02.12.2015)
HËNË E LODHURNga NEKI LULAJ (02.11.2015)
SHI DHE VETËM SHI*Nga PËRPARIM HYSI (02.10.2015)
MOS IKNI NGA TOKA MËMËNga ZEF MULAJ (02.08.2015)
SUPERFUQIANga SINAN KËRPAÇI (02.07.2015)
PËR ATDHEUNNga SABIT GECAJ (02.07.2015)
ENIGMA E TË SHQETËSUARVENga PABLO NERUDA (02.07.2015)
LE T'I DALI FLAKA E TYMINga MUSTAFË RUGOVA (02.05.2015)
KOKËFORTËT JANË TË MADHËRISHËMNga SULEJMAN MATO (02.04.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]