E Shtunë, 10.24.2020, 06:39pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
KTHIMI I LULEBORËS
Nga RRUSTEM GECI

E Martë, 02.17.2015, 04:16pm (GMT+1)


Në disa pjesë të Ilirisë së djeshme
të sotmës i mungojnë disa krahina
Molla e Kuqe ende është plagë
Në Çamëri këngët po bashkohen

Arbi, bëje dashurinë për atdheun
krijim, nxitje për gjithsecilin njeri
kremtim të emocioneve të bardha
gjeografi ku merr frymë kombi

Tek ti atdhé unë e kam zemrën
tërësinë e gjuhës dhe shkronjave
jam rritur në djep të vetëtimave
ku secila ditë e krijon një këngë

Kosovë, gjatë do të jem i sotëm
me prushin tim unë ty të këndoj
poezitë që dje u kthyen nga lufta
nuk më dukën dhe aq të lumtura

Shqipëri, nënëlokja e shqiptarëve
kraharor vullkani i atdheut tim
në disa pjesë të Ilirisë së djeshme
gjethi i mollës po bie si një i rënë

Rrustem Geci - Dortmund, 2015

RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DHIMBJE DHE MALL(Emocione nga vizita ime e parë në Kosovë)Nga ALBANA MELYSHI LIFSCHIN (02.17.2015)
ËNDËRR E NGUJUARNga THANI NAQO (02.14.2015)
AH KURBET QOFSH I MALLKUEM(Në frymën popullore)Nga AGIM GASHI (02.12.2015)
HËNË E LODHURNga NEKI LULAJ (02.11.2015)
SHI DHE VETËM SHI*Nga PËRPARIM HYSI (02.10.2015)
MOS IKNI NGA TOKA MËMËNga ZEF MULAJ (02.08.2015)
SUPERFUQIANga SINAN KËRPAÇI (02.07.2015)
PËR ATDHEUNNga SABIT GECAJ (02.07.2015)
ENIGMA E TË SHQETËSUARVENga PABLO NERUDA (02.07.2015)
LE T'I DALI FLAKA E TYMINga MUSTAFË RUGOVA (02.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]